Dark Web

bilişim suçları pishing oltalama saldırısı dark web
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dark Web

İsmini çokça duyduğumuz ama tam olarak ne olduğunu bilmediğimiz bir kavram, Dark Web. Türkçesi Karanlık Ağ. Bilinen isimleriyle; Karanlık İnternet, Derin İnternet ve daha birçok yakıştırmalar. İsmi ne olursa olsun anlatılmak istenen aynı; bilinen internetin, bilinen internet sitelerinin ötesinde bir şey. Sırf bu isimlendirmeler bile farklı bir şeyler olduğunu daha da ötesinde iyi bir şeyler olmadığını gösteriyor.

Web Tarayıcılar

Peki bu gizemli kavramın arkasında ne var? Bilinen internetten farklı bir içerik olduğu kesin ama bu bölgeye nasıl ulaşacağız? İşte tam bu noktada tarayıcı yani Browser konusu önümüze çıkıyor. Bir çok Web Browser biliyoruz. İnternet Explorer ki yerini artık Microsoft Edge aldı, Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome ve daha ismini saymadığımız birçok web tarayıcı var. Bu web tarayıcılar sayesinde internet ortamında sunulan web sitelerini görüntüleyebiliyoruz. Biz bilinen web tarayıcılarla arama motorlarına ulaşıp onların üzerinden arama yaparak istediğimiz konularla ilgili web sitelerine ulaşabiliyoruz. İşte bu yöntemleri kullanarak dolaştığımız bölge Surface Web olarak adlandırılan ve herkesin ulaştığı web sitelerinin bulunduğu bölge. Bu bölgenin dışında ise koskocaman bir bilinmeyen var. İşte biz de bu bilinmeyen bölgeyi konuşuyoruz. Bu bilinmeyen alan aslında bilinen alandan çok daha büyük. Bilinen ve herkesin kullandığı web için kontrol altında diyemesek de kontrol edilmeye çalışılıyor diyebiliriz. Yasal olmayan içeriklere erişim engelleniyor ya da içeriğin yayından çıkarılması sağlanıyor. Bu gibi birçok erişim ile ilgili kontrol seçenekleri mevcut. Bu bilinenin dışında bir de daha derinlerde bir şeyler var. İşte orası Deep Web.

Deep Web

Derin kelimesi sözlük anlamı olarak ta görünenin daha altında anlamını içermektedir. İşte DeepWeb internetin derinliklerindeki bölge. Buraya ulaşmak için mutlaka özel bir çaba gerekiyor. Çünkü bu web siteleri bilinen arama motorları tarafından indekslenmiyor. Yani bizim web sitelerine erişimimizi kolaylaştıran arama motorları maalesef buradaki web sitelerine erişim sağlayamıyor. Bu derin web ya da gizli web denilen alandaki web site sahipleri sitelerinin arama motorları tarafından indekslenmesi için gerekli önlemleri alıyorlar. Bu web sitelerine erişim kontrollü olarak sağlanmakta ya da portal denilen kimlik doğrulama sonrasında giriş yapılarak sağlanmaktadır.

Dark Web

Derinlerdeki karanlık bölge ise Dark Web olarak adlandırılıyor. Buradaki web sitelerine bilinen web tarayıcılar ile ulaşmak mümkün görünmüyor. Burada mevcut olan sitelere özel tasarlamış tarayıcılar ile erişim sağlanabiliyor. Bu tarayıcılardan en ünlüsü ise Tor olarak isimlendirilen bir tarayıcı. Bu tarayıcıyı bilgisayara kurduktan sonra bu karanlık bölgeye erişim sağlanabiliyor. Peki nedir buradaki web sitelerinin özellikleri? Aslında cevap tanımlarda veriliyor. Yasal olmayan her türlü içerik buradaki web sitelerinde barındırılıyor. Organ satışı ile ilgili ilanlar, uyuşturucu satış ilanları ve daha sayamadığımız her türlü suç işlemeye imkân verecek ürünlerin pazarlandığı forum siteleri burada yayınlanıyor. Zayıf güvenlik önlemlerine sahip web sitelerinden elde edilen kişisel verilerin deste deste satıldığı bir ortam. Hatta öyle bir noktaya gelmiş ki bu durum, kişisel veri ihlallerinin buradaki forum sitelerinden öğrenildiği bile söylenir olmuş. Adı üzerinde karanlık web.

İnternet teknolojilerinin her gün hızla geliştiği bir çağdayız. Bu çağın en önemli konusu teknolojide güvenlik. Yani hem internette hem de bu ortamda kullanılan teknolojilerde güvenlik. Genel tanımlama olarak Siber Güvenlik diyebiliriz. Bu çağda güvenli kalabilmek için her adımda dikkatli olmak ve farkındalık seviyemizi üst seviyede tutmamız gerekmektedir. Güvenli kalın.

Av. Yük. Müh. Murat Osman KANDIR’ın tüm Blog yazılarını bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Hukuk ve Bilişim Dergisi’nin Yeni Sayı’sını okumak için bağlantıya tıklayınız.