Dünyada Kripto Para Birimlerinin Hukuki Durumları

kripto para birimlerinin hukuki durumları bitcoin kripto para cüzdanlarının güvenliği kripto para cüzdan güvenliği kripto
Okuma Süresi: 13 Dakika

Kripto Para Birimlerinin Yasal Rejimleri ve Yasallık Durumları

GİRİŞ

Modern dünyada kripto para biriminin çeşitli ekonomik ve sosyal süreçler üzerindeki etkisi her geçen gün daha önemli hale geliyor.

Tüm uluslararası toplumun ve tek tek devletlerin gündeminde, ele alınan olgunun çeşitli yönlerini etkileyen artan sayıda konu bulunmaktadır.

Dolayısıyla, kripto para biriminin yasal doğası hakkında bir fikir birliği yoktur.

Bu bağlamda, çeşitli yargı bölgeleri dijital para birimini ya bir ödeme aracı ya da bir değişim aracı olarak görmektedir.

Belirteçlerin yasal niteliği konusunun da resmi olarak tanımlanmadığına dikkat edilmelidir.

Özellikle, genellikle bir bağış veya bağış olarak görülürler ve bu da ulusal ve uluslararası düzeyde önemli miktarda tartışmaya neden olur.

Kripto para biriminin genel yasal statüsü alanında resmi kesinliğin olmaması, kripto para borsalarının faaliyetlerini lisanslama ihtiyacı, bu alandaki vergilendirme vb. ile ilgili daha spesifik konularda geniş bir tartışmanın ortaya çıkmasına neden olur.

Aynı zamanda, kripto para birimi operasyonları alanındaki faaliyetlerin sadece ivme kazandığı bugün zaten aşikar.

Belirtildiği gibi, dijital para biriminin yasal niteliği ve onunla yapılan işlemler konusu her eyalette farklı olarak değerlendirilmektedir.

KRİPTO PARA VE TANIMLAR

Dijital (elektronik) para birimi  – alternatif veya ek para birimi olarak kullanılan elektronik paradır. Çoğu zaman, değerleri ulusal para birimlerine bağlıdır, ancak değişim için başka temeller de vardır [1] . Bağlama değerli metallere olabilir ( E-gold, Web Money Gold-WMG ), ayrıca değişken bir döviz kuru ( Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ) vardır. Ulusal dijital para birimlerini çıkarma planları Çin hükümetleri veya merkez bankaları tarafından duyuruldu [2] [3] , Japonya [4], Ekvador [5] [6] [7] , Hollanda [8] [3] , Kazakistan [9] , Rusya [10] .

Sanal ekonomilerdeki para birimlerinin aksine (örneğin çevrimiçi oyunlarda ), dijital para birimleri gerçek mal ve hizmetleri doğrudan satın almak için kullanılır [11] [12] . Buna rağmen, bu ifade eşanlamlı olarak kullanılarak dijital para birimleri sanal para birimleri olarak da adlandırılabilir [1] . ECB, dijital para birimini dijital (maddi olmayan) biçimdeki herhangi bir para birimi olarak tanımlar, örneğin: (1) banka hesabı girişleri, (2) elektronik para ve (3) sanal para birimleri (elektronik paradan farklı olarak, materyali yoktur). yasal ihale ile aynı adla eşdeğer) [13] . FBI ve Fincen resmi belgelerinde “sanal para birimi” terimini genel ve benzersiz olarak kullanırlar [14] .

Bank of England yetkilisi Ben Broadbent tarafından 2016 yılında London School of Economist’te yayımlanan “Merkez Bankaları ve Dijital Para Birimleri” raporu, merkez bankaları tarafından dijital para birimlerinin kullanımına yönelik seçenekler önerdi.

ÖRNEKLER

ABD’de Kripto Para

Özellikle dijital para birimi üç farklı açıdan ele alınmaktadır. Nakit, mülk ve emtia analoğu olarak.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Temmuz 2017’nin sonunda, gelecekte madeni paraların birincil yerleşiminin de yasal düzenlemesinin konusu olabileceğini belirten Beyanı, bu anlamda önemli ölçüde ilgi çekicidir. Bu tür değişiklikler, kripto para biriminin yatırımlara tanınan bir alternatif haline gelmesine izin verecektir.

Buna ek olarak, Para Denetçiliği Ofisi’nin planları kapsamında, mütevelli faaliyetlerde bulunan veya bankaların üç temel işlevinden birini (kredi verme, çek ödeme veya mevduat kabul etme) gerçekleştiren fintech şirketleri gelecekte hükümet (Federal) sınırlı amaçlı bankacılık lisansları almak.

Kripto para biriminin artan popülaritesi, kullanımı için yeni mekanizmaların geliştirilmesini önceden belirledi. Bu tür mekanizmalar, özellikle ICO’yu (ilk madeni para teklifi) içerir.

Blok zinciri altyapısını kullanan kitle fonlaması modellerinden biri olan ICO, gelecekte kâr elde etmek amacıyla dijital para birimine yatırım yapmanızı sağlar. Aynı zamanda, örneğin alınan jetonları özel bir borsada satarak kâr elde edilebilir.

Aynı zamanda, günümüzde ICO alanında önemli sayıda risk bulunmaktadır. Özellikle, bunlar yalnızca ICO’nun uygun sorumluluk önlemleriyle menkul kıymetlerin satışı için bir mekanizma olarak olası tanınmasını değil, aynı zamanda yasal koruma eksikliğini, sınır ötesi yargının özelliklerini, dolandırıcılık planlarını, kara para aklamayı önleme mevzuatını ve yakında.

Örneğin, ABD’deki kripto para birimlerinin tanımına yaklaşımlar farklıdır:

 1. IRS: Kripto para birimleri, “değişim aracı, hesap birimi ve/veya değer deposu olarak işlev gören (ve) herhangi bir yargı bölgesinde (hiçbir) yasal statüye sahip olmayan değerin dijital bir temsilidir.”
 2. IRS ayrıca Bitcoin işlemlerinin takas olduğunu belirtir.
 3. 2013 yılında, Amerikan Mali Suçları Soruşturma Ağı (FinCEN), dijital “para” borsalarının ve sanal “para birimi” yöneticilerinin Banka Gizliliği Yasası’nın (BSA) düzenlemesine tabi olduğunu ve bu nedenle – bu kişilerin kayıt yaptırmaları gerektiğini belirten bir kılavuz yayınladı. bir para hizmetleri işletmesi (MSB).

Ek olarak, Nevada-Mikon davasının analizine göre, kripto para birimleri aracılığıyla (yardımıyla) gerçekleştirilse bile herhangi bir lisanslı faaliyet böyle olmalıdır.

Benzer bulgular şunlardır:

 • Missouri Eyaleti durumunda (btc ‘nin nakit değişimi);
 • Arizona Eyaleti örneğinde (Kont Dukan’a göre);
 • Ohio Eyaletinde (v. Daniel Mercede);
 • New York Eyaleti durumunda;
 • Ayrı olarak, Kaliforniya eyaletinin sanal para birimleri hakkındaki raporu okuyabilirsiniz.

Aynı zamanda, SEC, Winklevoss Bitcoin Trust fonunu (toplantı muhtırası ve aslında açıklama) kaydetmeyi zaten reddetti. Ayrıca, “ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, Bitcoin ‘i resmi olarak bir emtia olarak kabul etti.”

Ayrıca, ABD’ye girerken, Bitcoin (kripto para birimleri) beyan edilmelidir: 10.000 USD’den, ancak aynı zamanda ABD, Bitcoin yatırımcıları için özel vizeler oluşturma olasılığını düşünüyor.

Ve aynı zamanda, diyelim ki ABD’de madenciliğe izin veriliyor: bu, özellikle, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun Tanımı No. 06.05.2017 tarihinden itibaren 23852. Ancak madencilik sırasında yatırımcıların (ortak sahiplerin) haklarının ihlal edilmemesi SEC için daha önemlidir.

Hemen başka bir soru ortaya çıkıyor – vergiler. Ve işte aynı Devletlerde nasıl çözüldüğü:

 • Madencilik sonucunda çıkarılan Bitcoin ‘ler vergiye tabi taban olarak kabul edilir.
 • BTC ‘nin “yaratıldığı” ve satış anındaki değer farkı üzerinden bir vergi de hesaba katılabilir.
 • Aynı zamanda, Menkul Kıymetler Komisyonu (yalnızca arşivlenmiş sürüm mevcuttur), madenciliğin özel bir konu olması durumunda (yani, bir girişimci tarafından değil, bir şahıs tarafından yürütülüyorsa), bu durumda vergilendirmenin geçerli olmadığını belirtti. tek şey, “yasallaştırmaya karşı önlem…” mevzuatı dikkate alarak çalışmanız gerektiğidir.
 • ABD Hesap Odası’nın görüşüne göre: btc diğer dijital ürünlerle (örneğin oyun parası veya diğer kripto para birimleri için) değiştirildiğinde vergi ödenmez.

Bugün vergi matrahının muhasebeleştirilmesi için özel hizmetler var:

 • https://bitcoin.tax
 • http://www.libra.tech/
 • https://www.cryptofolio-tax.com/

Karşılaştırma için: 2013’ten beri resmi Bitcoin kullanıcı sayısında lider olan Almanya’nın vergiler konusunda kendi görüşü var.

Alman Maliye Bakanlığı Bitcoin’e iki taraftan yaklaşıyor:

 1. Özel para olarak tanımlar;
 2. Finansal bir araç olarak

Almanya ayrıca, Avrupa Adalet Divanı’nın, bitcoin’den Fiat döviz işlemlerine kadar olan işlemlerin KDV’den muaf olduğu görüşüne bağlı kalmaktadır. Aynı zamanda Maliye Bakanlığı’nın 2014 yılı belgelerinin analizine dayanarak, btc ve diğer dijital para birimlerinin satışına yönelik ticari faaliyetler vergilendirilmelidir.

Yasal tanıma göre: “yasal olarak, Bitcoin alım ve satımı, Gelir Vergisi Yasası’nın 23. Bölüm 1. fıkra 2. Vergi Yasası ) gelir vergisi olarak sınıflandırılır”, yani vergi başlangıçta yalnızca muhasebedeki küçük bir geçici fark için sağlanır. Yani, Almanya’da bir yatırım olarak Bitcoin vergilendirilmez.

Almanya’daki vergiler, aşağıdakilere dayalı olarak farklılaştırılmış bir yaklaşıma sahiptir:

 1. Kişisel gelir vergisi -% 14’ten% 45’e. Vergi sınıflarının analizi bir dizi bağlantıda görüntülenebilir:
 • http://www.howtogermany.com/pages/germantaxes.html
 • http://ru-geld.de/salary/taxes.html
 • http://www.bundesfinanzministerium.de/Web/EN/Issues/Taxation/Double-taxa… – çifte vergilendirme anlaşmalarına sahip resmi site
 • https://www.buzer.de/s1.htm?g=EStG+31.12.2016&a=32 2017’de gelir vergisinde değişiklik
 • http://www.steuerliches-info-center.de/DE/SteuerrechtFuerInvestoren/Pers… – %14 ile %45 arasındaki oranı ne belirler.
 • http://www.gevestor.de/details/steuersatz-in-deutschland-ein-komplexes-z… başka bir hesaplama örneğidir.
 1. Dayanışma vergisi – %5,5;
 2. Vergiden muaf maksimum miktar 8.652 Euro’dur.

Veya burada çok, çok özel bir isme sahip başka bir ülke var – aka açık deniz: Kıbrıs

Bitcoin ve altcoinlerin yasal statüsü ilk kez 2014 yılında Merkez Bankası tarafından bir mesajla şart koşulmuştur: Bu mesajın özü, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerinin Kıbrıs’taki yasal statüsünün belirsiz olmasıdır.

Aynı zamanda, sanal para birimleri Kıbrıs Merkez Bankası tarafından bir ödeme aracı olarak tanınmamaktadır. Buna ek olarak, 2013 yılında, Kıbrıs Merkez Bankası şunları belirtti: “(düzenleyici), herhangi bir (özel, devlet) kontrol sistemi altında olmadığı göz önüne alındığında, herhangi bir sanal para türünün kullanımını özellikle tehlikeli olarak görmektedir ve onun faaliyetler kontrol edilmez (Kıbrıs dahil – özel bir şekilde).

Ana şey, Kıbrıs Merkez Bankası’nın “Bitcoin yasadışı değildir, ancak aynı zamanda kontrol veya düzenlemeye de tabi değildir”, yani: “Bitcoin yasadışı değil, aynı zamanda” demiştir. Zaman kontrol edilmez ve düzenlenmez. Böylece bu ülkede kripto varlıkları ile çalışma genel medeni hukuk kurallarına göre yürütülmektedir.

Ayrıca, bu ülkeyi incelerken, bir dizi eğitim kurumundan, özellikle de ülkedeki kripto para birimlerinin yasal statüsünü onaylayan Lefkoşa Üniversitesi’nden ödeme kabul etme faaliyetleri ortaya çıktı.

Yerel avukatlara göre (ve mevcut vergi mevzuatının yorumlanmasına dayanarak), kripto para ticaretinden elde edilen kârların vergilendirilmediği sonucuna varıyoruz (oran %0), çünkü. “Ticaretten elde edilen kârlar üzerindeki Kıbrıs Vergisi, forex veya Bitcoin dahil olmak üzere hisse senetleri veya diğer menkul kıymetler için %0’dır”.

Öte yandan Kıbrıs Merkez Bankası, sanal para birimleriyle ilgili mesajlarında, lisanslanması gereken faaliyetlerin kesinlikle yasalara uygun olarak yürütülmesi gerektiğini defalarca belirtti.

Aynı zamanda, şu anda madencilik ve kripto ticareti (ve dolayısıyla ICO) lisansı verilmemektedir, bu nedenle, bu öğeyi bu alanda lisanslamanın olası bir riski olarak değerlendiriyorum (Avrupa Birliği düzeyinde, böyle bir yaklaşım değerlendiriliyor ve Kıbrıs sadece bu uygulamaya atıfta bulunuyor).

Aşağıdaki kısıtlayıcı önlemler de şu anda tartışılmaktadır:

 • Kripto para birimleriyle yapılan işlemlere KDV uygulanması (“vláda planuje přidat do zákona o DPH paragrafı, podle něhož odběratel zboží či služeb ručí za daň neodvedenou dodavatelem v případě, že za ntu zalplatě”).
 • Bitcoin kullanıcıları için özel kayıt prosedürü (miktar – 1000 EUR’dan itibaren: “1.000 EUR üzerindeki işlemler, 253/2008 Sayılı Kanun’un § 6 paragrafı uyarınca “AML yüksek riskli” olarak kabul edilir).

İsrail

2017’nin başında, İsrail vergi dairesi, kripto para birimine adanmış özel bir genelge yayınladı.

(Merkez) İsrail Bankası’nın pozisyonuna göre, kripto para birimi bir yabancı para birimi değil, satışı vergilendirilen bir varlıktır (mülk satış vergisi), yani bu durumda gelir vergisi ortaya çıkar. Ayrıca Banka, bu durumda sözde bir sermaye kazancı olduğunu vurguladı.

Dolayısıyla, işlem ticari nitelikteyse (yani bir iş projesinin parçası olarak yapılmışsa), sanal para biriminin döviz kurundaki fark da işletme geliri olarak vergilendirilecektir. Bitcoin işlemleri takas olarak kabul edilir: Orijinal Bitcoin vergi belgesi burada  :
https://taxes.gov.il/incometax/documents/hozrim/hoz_x_2017_tyota.pdf .

Daha önce, bir blockchain ve kripto para şirketi kurmak için en popüler yargı alanlarından biri Singapur’du (yine de menkul kıymetler düzenleyicisinin son pozisyonu nedeniyle bu durum değişebilir).

Özellikle. “Singapur İç Gelir İdaresi (IRAS), Coin Republic aracı kurumuna, Bitcoin cirosunun vergilendirilmesi sürecini açıkladıkları bir mektup gönderdi.

IRAS’a göre, Bitcoin alıp satan şirketler standart gelir vergisine tabi olacak. Bitcoin’e uzun vadeli yatırım, sermayeye yapılan bir yatırım olarak kabul edilecek ve vergilendirilmeyecektir.”

Daha da değerli olan şu alıntıdır: “İş dünyasının mal veya hizmetleri için bir ödeme aracı olarak bitcoinleri kabul edip etmeyeceği tamamen onların ticari işidir. DCUS buna hiçbir şekilde müdahale etmeyecektir.”
Singapur bir milyonerler ülkesidir ;
İstikrar ve düzen ülkesi.
Teknoloji ülkesi.
Bu nedenle, birçok proje üzerinde durmaktadır.
Ayrıca, bankacılık sistemi burada iyi gelişmiştir.

Hatırlanması gereken tek şey, “Temmuz 2016 itibariyle, 730’dan fazla kripto para birimi olduğu “dur, bu nedenle durumlarını birleştirmek zordur. Özellikle ICO sırasında, para birimlerinin yalnızca bir yenileme aracı olarak hizmet ettiği ve belirteçlerin zaten bir meta araç, yani türev bir şey olduğu gerçeği göz önüne alındığında.

Şunu da ekleyeyim: Token statüsüne ne koyarsanız koyun, en önemli şey kendi itibarınızın simgesidir. Ne yazık ki, bugün ilk başarılı ICO’nun organizatörleri dünyayı dolaşıyor, pahalı satın alıyor, ancak çok az insan bir şeye ihtiyaç duyuyor ve geçmiş yılların krizlerinin yolunu kesinlikle tekrarlıyor, yani kripto para birimlerinin yaratılmasının ve işletilmesinin özünü ihlal ediyorlar.

Bununla başa çıkmak çok zor, özellikle çoğunluk için başarı oranı para olduğundan ve ICO için para aynı zamanda oldukça kolay ve küçük değil.

Ve yine de – bu para: ekip üyeleri arasında dağıtım için aynı yüzde olsa bile, yaratıcılara tam olarak ait olmayan fonlar. Niye ya? Çünkü avukatların dediği gibi, belirlenmiş bir kullanımları var – bir proje.

Ve proje hazır olduğunda – anlamsız satın almalar o kadar önemli değil, ancak başlatma, test etme ve ilk çalıştırma aşamasında – bugün bizi bir veya üç yıl içinde kıracak bir şey inşa ediyor olduğumuz sorusu – çok keskin.

Cryptocurrency izni henüz ICO izni değil

Ve bu – çok az insan tam olarak anlıyor: işte sadece birkaçı, ama bence farklı bölgelerden çok çarpıcı örnekler:

 • Çin, 2017 yılında en büyük borsalardan btc & ltc’nin çekilmesini yasakladı. Hiç kimse, düzenleyicinin jetonların çekilmesini, değiştirilmesini ve satın alınmasını yasaklamasını engelleyemez. Ve bu sayfalar yayınlanmadan hemen önce, “… Çin Merkez Bankası Danışmanı (PBoC) bu hafta, düzenleyiciler ilk madeni para teklifleriyle ilgili açıklama standartlarını belirlemeli.”
 • 2016 yılında, Avrupa Komisyonu şunları belirtti: “Sanal para birimleriyle ilişkili terör finansmanı risklerinin önlenmesi: Sanal para birimlerinin kara para aklama ve terörün finansmanı amacıyla kötüye kullanılmasını önlemek için Komisyon, kripto para birimi değişimlerini ve cüzdan hizmetlerini aşağıdaki kurallara uymaya zorlamayı teklif ediyor. Kara Para Aklamayı Önleme Direktifinin gereklilikleri. Bu kuruluşların, sanal para birimlerini gerçek parayla değiştirirken, bu tür borsalarla ilişkili anonimliği sonlandırmak için katı müşteri kontrol önlemleri almaları gerekecek.”
 •  Yargı yetkisi seçimi her zaman geleceğe yönelik olmalıdır, yani sadece yasal değil, aynı zamanda siyasi, ekonomik, sosyal yönleri de değerlendirmelidir.

2008 krizinden sonra İzlanda örneğini zaten zikretmiştim: her türlü finansal ihlallere, dijital para birimlerine ve jetonlara karşı çok ama çok hassastır – her şeyden önce. Ama Afrika’da da ülkeler var. Ancak, giderek daha fazla olumlu örnek var.

Kripto para düzenlemelerinin olmadığı ülkeler:

Yetkili devlet makamlarının kripto para birimlerinin yasal statüsünü şimdiden belirlemeye başladığı diğer tüm ülke kategorilerinin aksine , bu devletlerin yetkilileri henüz devlet yapılarının kripto paralara karşı tutumunu yansıtacak tek bir resmi açıklama yapmadı.

Yunanistan

Hiç bir düzenleme yok. Hiçbir düzenleme, talimat, düzenleyici veya diğer devlet kurumlarının resmi yayınları bile yok. Cryptocurrency ile yapılan işlemler, yalnızca onu gerçekleştirmeye karar veren kişinin sorumluluğunda gerçekleştirilir.

İtalya

Eylül 2016’da, İtalyan hükümetinin resmi web sitesinde, kripto para birimlerinin vergilendirilmesiyle ilgili sorunları çözmesi beklenen bir düzenleyici kanun metni yayınlandı.Belgenin hükümlerine göre, yalnızca tüzel kişiler vergiye tabi olacaktır. . Ancak bugün itibariyle belge kabul edilmedi. Yukarıdakileri dikkate alarak, İtalya’da herhangi bir düzenlemenin olmadığı sonucuna varabiliriz.

Letonya

Letonya’daki kripto para birimlerinin herhangi bir yasal düzenlemesi, herhangi bir talimat, bilgi mektubu veya açıklama tamamen yok

Malezya

Şu anda, ülkedeki kripto para piyasasını düzenleyecek yasal düzenlemelerde aktif bir gelişme var. Bugün itibariyle, kripto para birimi ile işlemler yasaklanmış veya kısıtlanmış değildir. Bununla birlikte, Malezya Merkez Bankası başkanı, ülkedeki kripto para birimlerinin geleceği hakkında bazı endişelere neden olabilecek ancak gelecekteki eylemler hakkında neredeyse hiçbir ayrıntı vermedi.

Portekiz

Letonya ve Yunanistan’da olduğu gibi, kripto para birimlerinin yasal bir düzenlemesi yoktur.

2020’de Bitcoinin (Kripto Para Birimlerinin) Yasaklandığı veya Yasal Olduğu Ülkeler

Bitcoin satın almak, satmak veya harcamak istiyorsanız, ülkenizde yasal olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
Aslında, farklı kripto para birimi düzenlemeleri olan birçok ülke var. Bazıları Bitcoin’i seçerek bile, para olarak kullanılmasına, vergi ödemelerine, mal satın almasına veya bir eşya gibi ticaret yapılmasına izin veriyor.

Diğer ülkelerde, sadece Bitcoin’e sahip olmak bile hapse girme sebebi olabilir. Diğer ülkeler ise henüz düzenle yapmak için bile uğraşmadı, Bitcoin ve diğer kripto paraları yasal belirsizlikte bıraktı.

Tüm dünyada Bitcoin’in yasallığı bu haritada görülebilir:

Legal map of Bitcoin and other cryptocurrencies. Source: Coin.dance

Bitcoin’in yasaklandığı ülkeler

Bitcoin ve kripto para birimleri genellikle dünyanın birçok yerinde yasal karşılanmaktadır. Bununla birlikte, bazı ülkeler aslında Bitcoini ve diğer kripto para birimlerini veya kullanımlarını yasakladı.

Bitcoin ‘in ademi merkeziyetçi yapısı nedeniyle yasakların uygulanıp uygulanmamasıyla, mevcut finansal sistemlerine yönelik tehdit veya uygun düzenlemelerin henüz onaylanmamış olması nedeniyle, Mart 2019 itibariyle bunu yapmaya karar veren en az dokuz ülke bulunmaktadır. Bunlar:

 • Afganistan
 • Pakistan
 • Cezayir
 • Bolivya
 • Bangladeş
 • Makedonya
 • Suudi Arabistan
 • Katar
 • Vanuatu
 • Vietnam

BTC ‘nin yasaklandığı ülkelere ek olarak, Bitcoin ‘in biraz kısıtlandığı ve ödeme için ticareti yapılamadığı veya kullanılamadığı ülkeler de vardır. Bu tür ülkelerde, bankaların ve diğer finansal hizmet sağlayıcılarının kripto para birimi borsaları ve şirketleri ile anlaşmaları yasaklanmıştır ve daha aşırı durumlarda ülkeler kripto borsalarını bile (vb. Çin) yasaklamıştır.

 • Çin
 • Hindistan
 • Ekvador
 • Endonezya
 • Morocco
 • Zambia
 • Nepal
 • Mısır
 • American Samoa

Yasaklara ve kısıtlamalara rağmen, bu yasaların Bitcoin veya diğer kripto para birimi işlemlerini ve kullanımlarını ortadan kaldırmadığını unutmayın. Merkezi olmayan kripto para birimlerinin doğası gereği, onları yasaklamak imkansızdır. Bu ülkelerdeki birçok kişi, bu platformlardaki ticaret hacimlerinin de belirtildiği gibi, başkalarıyla ticaret yapmak için Local Bitcoins, Paxful veya Bisq gibi siteleri kullanıyor.

Çin’de LocalBitcoins işlem hacmi. Kaynak: Coin.dance

Hindistan’da Paxful ticaret hacmi. Kaynak: Coin.dance

Suudi Arabistan’da LocalBitcoins işlem hacmi. Kaynak: Coin.dance

Bu sadece, hiçbir hükümetin internetin bütün ulus için kullanımını yasaklamadığı sürece Bitcoin’i gerçekten yasaklanma gücüne sahip olmadığını kanıtlamaya hizmet eder.

Bitcoin’in(Kripto Para Birimlerinin) yasal olduğu ülkeler

Olumlu bir kayda göre, araştırmalar, Bitcoin ve kripto para birimlerinin yasalarla tanındığı ve yasal olduğu en az 111 ülke olduğunu göstermektedir.

Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi büyük ülkeler kripto para birimlerine karşı genel olarak kripto dostu bir tutum sergilerken, aynı zamanda kara para aklama yasalarını uygulamaya ve sahtekarlığı önlemeye çalışıyorlar. Bu arada, Avrupa Birliği’nde üye ülkelerin kendi kripto para birimlerini başlatmalarına izin verilmiyor, ancak kripto borsalarının yasallaştırılması ve düzenlemelere uyması teşvik ediliyor.

Ocak 2020 itibariyle, BTC ‘nin yasal olduğu Bitcoin dostu ülkeler şunlardır:

 • Japonya
 • Cebelitarık
 • Malta
 • Ukrayna
 • İsviçre
 • Hollanda
 • Litvanya
 • Estonya
 • Birleşik Krallık
 • Almanya
 • Bermuda
 • Slovenya
 • Singapur
 • Gürcistan
 • Belarus
 • Hong Kong

Bitcoin ‘in ne yasal ne de yasadışı olduğu ülkeler:

Bazı ülkeler hala Bitcoin ile ne yapacağını düşünmemişlerdir. Bu gibi durumlarda, BTC kullanımı, sahip olabilme açısından yasaldır, ancak statüsü ile ilgili açık bir kural veya yasal koruma yoktur. Bu ülkeler ya zaten Bitcoin ve kripto para birimleri için yasal bir çerçeve oluşturuyor ya da bekle ve gör yaklaşımını benimsiyorlar. Bu “kararsız” ülkeler şunlardır:

 • Arnavutluk
 • Andorra
 • Arjantin
 • Barbados
 • Kolombiya
 • Fransız Guyanası
 • Gabon
 • Jamaika
 • Ürdün
 • Kazakistan
 • Kenya
 • Kosova
 • Kırgızistan
 • Malezya
 • Maldivler
 • Mauritius
 • Nijerya
 • Panama
 • Paraguay
 • Peru
 • Tunus
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Tanzanya
 • Uruguay

Ne olursa olsun, giderek artan sayıda hükümet dijital inovasyonu benimsemeyi ve sektörde rol almayı tercih ediyor. Aynı zamanda gelişmekte olan sektöre karşı çıkan yargı yetkileri(hükümetler) geride kalma riski altındadır. İronik olarak, bu ülkeler zaten dünyanın en fakir ülkelerinden bazıları ve Bitcoin ve yaygın kripto para birimlerine olan baskılarının durumu iyileştirmek için hiçbir olumlu sonuç vermiyor gibi görünüyor. Tam tersine; kripto para birimi işletmelerini uygun düzenlemelerle kucaklamak, yenilik, sermaye, vergi geliri getirmek ve tüm nüfus için yaşam standardını iyileştirmek için mükemmel bir fırsat sunuyor.

 Türkiye

Türkiye, 30.04.2021’de yürürlüğe giren Yönetmelik ile kripto paraların ödeme aracı olarak kullanılmasını yasaklayarak, konuya mesafeli yaklaşan ülkelerden biri olduğunu göstermişti.

Bununla beraber, söz konusu Yönetmelik ile Türkiye’de kripto paraların sadece dolaylı veya doğrudan ödeme aracı olarak kullanımı ile ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto varlık alım satımı hizmeti sunan platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık etmesi yasaklandı. Dolayısıyla, bu kurumlar kullanılmaksızın madencilik ile, cüzdandan cüzdana veya borsalar aracılığıyla kripto para edinilmesi şu an için yasak değil. Devletin bu yöntemlerle kripto para kullanımına ilişkin yasak getirmesi mümkün olabilir mi?

Öncelikle, madencilik yöntemiyle kripto para edinilmesinin veya cüzdandan cüzdana transferlerin devlet eliyle yasaklanması mümkün değil.

Türkiye’deki bilinen kripto para borsalarının büyük çoğunluğu, Türkiye Ticaret Sicili’ne kayıtlı şirketler tarafından yönetiliyor veya doğrudan kendi adları ile sicile kayıtlı. Dolayısıyla, devletin bu kurumlar aracılığıyla yapılan kripto para ticaretini denetlemesi mümkün olduğu gibi, kolaylıkla bu kurumların faaliyetlerini bütünüyle yasaklaması da gündeme gelebilir.

Benzer şekilde, daha önce Pay PAL’ın Türkiye’den çekilmesi sürecinde yaşandığı üzere, kripto para faaliyetlerinde bulunan kurumlara BDDK tarafından lisans verilmemesi veya bir kanun aracılığıyla kripto para faaliyetlerinin yasaklanması halinde (kaçakçılık veya bahis oyunlarında olduğu gibi) Türk Borçlar Kanunu (TBK) madde 27 ile Türk Ticaret Kanunu (TTK) madde 331-573 uyarınca şirketlerin kanunen yasaklanmış amaç için kurulamayacağı gerekçe gösterilerek sicil kayıtlarının yapılmaması veya mevcut şirketler için fesih davası açılması da söz konusu olabilir.

 Uluslararası kuruluşlar 

Ülke veya bölgeYasallık
 Avrupa BirliğiYasal

Avrupa Birliği, bitcoin’in para birimi statüsüyle ilgili özel bir mevzuat kabul etmedi, ancak KDV’nin geleneksel (fiat) para birimi ile bitcoin arasındaki dönüşümlere uygulanmadığını belirtti. KDV ve diğer vergiler (gelir vergisi gibi), mal ve hizmet satmak için Bitcoin kullanılarak yapılan işlemler için hala geçerlidir.

Ekim 2015’te Avrupa Birliği Adalet Divanı, “geleneksel para birimlerinin sanal para birimi ‘Bitcoin’in birimleriyle takası KDV’den muaftır” ve “Üye Devletler, diğerlerinin yanı sıra, ‘para birimi’ işlemlerini, yasal ödeme aracı olarak kullanılan banknotlar ve madeni paralar”, bu bitcoin’i bir emtia değil bir para birimi yapar [15] [16] . Yargıçlara göre, bitcoinler bir ödeme aracı olarak düşünülmesi gerektiğinden vergi alınmamalıdır [17] . Mahkeme, tüm AB üye ülkelerinin kripto para birimlerini vergiye tabi varlıklar listesinden çıkarmasını tavsiye etti [18] .

Avrupa Merkez Bankası’na göre, geleneksel finans sektörü düzenlemesi, geleneksel finansal varlıkları etkilemediği için bitcoin için geçerli değildir [19] :5 .

Avrupa Merkez Bankası, bitcoini dönüştürülebilir merkezi olmayan sanal para birimi olarak sınıflandırdı. Temmuz 2014’te Avrupa Bankacılık Otoritesi(EBA), Avrupa bankalarına düzenleyici bir rejim uygulanana kadar bitcoin gibi sanal para birimleriyle uğraşmamalarını tavsiye etti [20] .

2016 yılında, Avrupa Parlamentosu’nun kara para aklama ve terörle mücadele için sanal para birimlerini izlemek için bir görev gücü oluşturma önerisi, 51’e karşı 542 oyla 11 çekimser oyla kabul edildi ve değerlendirilmek üzere Avrupa Komisyonu’na gönderildi [21] .

G7Yasal

2013 yılında, G7 Mali Eylem Görev Gücü, bitcoin ve diğer para birimlerinin transferinde yer alan şirketler için geçerli olabilecek yönergelerde aşağıdaki ifadeyi yayınladı: [kara para aklama | kara para aklama / terörün finansmanı]”. Bunun “düzenleme ve denetim [kara para aklama / terörün finansmanı ile mücadele] alanında ülkeler için sorun yaratabileceği” sonucuna vardılar [22] .

 SONUÇ

Tarihinin büyük bir bölümünde insanlık, emtia parasına dayalı para sistemlerini kullanmıştır. Fiat parası çok daha sonraki bir icattır, yaklaşık 1000 yıl önce ortaya çıkmıştır ve bugün paranın baskın şeklidir. Ama belki de bu, para dolaşımı tarihindeki son bölüm değildir. Kripto para birimleri ne emtia ne de fiat paradır, yeni, deneysel bir para türüdür.

Gelecekte, kripto para teknolojilerinin geliştirilmesi, Bitcoin veya diğer benzer sistemlere neredeyse tam bir anonimliği sağlayabilir. Örneğin, halihazırda var olan Zerocash anonimleştirme sistemi, Bitcoin ‘in bir sonraki yinelemesinde uygulanabilir, temelinde ve bağımsız bir kripto para birimi olarak oluşturmak mümkündür.

Zerocash ve meslektaşları tarafından sağlanan yüksek derecede anonimlik, kanun ve düzeni sağlamak için her zaman finansal sistemi kontrol etmeye çalışan devletlerin politikalarını önemli ölçüde etkileyebilir.

Dr. Bilal Tanrıverdi’nin tüm Blog yazılarına bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Av. Davut GÜRSES’in 10. Sayı’mızda çıkan “Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıların MASAK Yükümlülükleri” isimli yazısını okumak için bağlantıya tıklayınız.

KAYNAKÇA:

 1. Melik, James Dijital para birimi: Cesur yenidünya mı yoksa suç cenneti mi? . BBC haberleri. Erişim tarihi: 28 Şubat 2013. 20 Haziran 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi .
 2. ↑ Çin Merkez Bankası kendi dijital para birimini oluşturmaya karar verdi – Rossiyskaya Gazeta
 3. ↑ Geri Atla:2Hollanda Merkez Bankası kendi dijital para birimini yaratmaya çalışıyor | çatal günlüğü
 4. ↑ Japon ulusal parası J-Coin, 2020’ye kadar nakit paranın yerini alabilir (Rusça) , News  (28 Eylül 2017). 13 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi . 12 Ekim 2017’de alındı.
 5. ↑ İlk ulusal dijital para birimi – Bit•News
 6. ↑ Ekvador’un para birimi dijital hale gelecek
 7. ↑ Ekvador: Devlet dijital para birimine sahip ilk ülke
 8. ↑ Hollanda blok zinciri tabanlı bir devlet dijital para birimi geliştirecek – Coinfox portalı
 9. ↑ Kazakistan’da kendi kripto paralarını çıkarmayı düşündüler
 10. ↑ Merkez Bankası dijital bir ruble geliştirdiğini duyurdu Rusya neden yasadışı kripto para birimlerine bir alternatife ihtiyaç duyuyor, ru(13 Ekim 2020).
 11. ↑ Bitcoin / Habrahabr kabul eden büyük bir çevrimiçi elektronik mağazası açtı
 12. ↑ Chen, Adrian Akla gelebilecek Herhangi Bir Uyuşturucu Satın Alabileceğiniz Yeraltı Web Sitesi(bağlantı mevcut değil). Gawker. – «Adresini girdi ve satıcıya yaklaşık 150 dolar değerinde 50 Bitcoin – izlenemez dijital para birimi – ödedi. Dört gün sonra Kanada’dan gönderilen uyuşturucular evine ulaştı. ». Erişim tarihi: 28 Şubat 2013. Arşivlendi 8 Mart 2013.
 13. ↑ Geri Atla:Sanal DoğrulukŞemaları . Avrupa Merkez Bankası(Ekim 2012). Erişim tarihi : 2 Kasım 2012. 5 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi .
 14. ↑ FIN-2013-G001 : FinCEN Düzenlemelerinin Sanal Para Birimlerini Yöneten, Değiştiren veya Kullanan Kişilere Uygulanması(bağlantı mevcut değil). Mali Suçları Uygulama Ağı (18 Mart 2013). Erişim tarihi: 20 Haziran 2013. 19 Mart 2013
 15. . Avrupa Birliği Adalet Divanı. Erişim tarihi: 6 Aralık 2016.
 16. ↑ Bitcoin döviz borsası KDV vergilerinden sorumlu değildir: üst AB mahkemesi, Reuters(22 Ekim 2015).
 17. ↑ AB’nin Bitcoin Borsasının Vergiden Muaf Olduğuna İlişkin Yüksek Mahkeme Kuralları, BloombergBusiness(22 Ekim 2015).
 18. ↑ Avrupa Adalet Divanı, Bitcoin’i para birimlerine eşitledi ve KDV’den muaf tuttu
 19. ↑ Avrupa Merkez Bankası. Sanal Para Birimi Programları. – Frankfurt am Main : Avrupa Merkez Bankası, Ekim 2012. – ISBN 978-92-899-0862-7.
 20. ↑ ‘sanal para birimleri’ hakkında EBA Görüşü Avrupa Bankacılık Otoritesi (4 Temmuz 2014). Erişim tarihi: 8 Temmuz 2014.
 21. ↑ Milletvekilleri kara para aklama ve terörle mücadele için sanal para birimi bekçisi çağrısında bulunuyor – Haberler – Avrupa Parlamentosu. Europarl.europa.eu(26 Mayıs 2016). Erişim tarihi: 22 Mart 2019.

BİBLİYOGRAFYA

Black, F. 1970. Parasız bir dünyada bankacılık ve faiz oranları: kontrolsüz bankacılığın etkileri. Banka Araştırmaları Dergisi, 1 (Sonbahar): 9–20.

Fama, EF 1980. Finans teorisinde bankacılık. Parasal Ekonomi Dergisi, 6:39-57.

Hall, RE 1982. Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık’ta parasal eğilimler: parasal ekonomideki yeni gelişmeler perspektifinden bir inceleme. İktisadi Edebiyat Dergisi, 20: 1552–6.

Kareken, J. ve Wallace, N. 1981. Denge döviz kurlarının belirsizliği üzerine. Üç Aylık Ekonomi Dergisi, 96(2): 207–22. doi:10.2307/1882388

Meiklejohn, S., Pomarole, M., Jordan, G., Levchenko, K., McCoy, D., Voelker, GM ve Savage, S. 2013.  Bir avuç Bitcoin: isimsiz erkekler arasındaki ödemeleri karakterize etmek . 2013 İnternet Ölçümü Konferansı Tutanakları.

Nakamoto, S. 2008. Bitcoin:  Eşler Arası Elektronik Nakit Sistemi . bitcoin.org

Wallace, N. 1983. ‘Para’ talebinin yasal kısıtlamalar teorisi ve para politikasının rolü. Minneapolis Merkez Bankası Üç Aylık İnceleme, 7:1–7.