Yapay Zekanın Finans Alanında Kullanımı

Okuma Süresi: 2 Dakika

Makalemizde Yapay Zekanın Finans Alanında Kullanımı konusuna değineceğiz.

En basit ifadeyle yapay zeka, insan zekasını taklit eden ve topladıkları bilgilere göre devinimsel olarak kendilerini iyileştirebilen sistemler veya makineler anlamına gelir. İngilizce karşılığı olan “Artificial Intelligence”‘ kelimesinin kısaltılmış hali olan “AI” sıkça kullanılmaktadır.

Yapay, bilgisayarın insanlar gibi düşünmesini sağlayarak kompleks sorunları tıpkı insan gibi çözmesini destekler. Zeka ve akıl gerektiren sorunlar yapay zeka sayesinde bilgisayar yardımıyla etkili bir biçimde çözülebilir. Günümüzde birçok alanda kullanıldığı gibi bankacılık ve finans alanında da daha aktif ve işlerlik kazandırılarak kullanılabilmektedir. Sesli asistanlar,dil çevirileri,öneri sistemleri,navigasyon,sosyal güvenlik,sağlık hizmetleri,e-ticaret,bilişim gibi alanlarda aktif olarak kullanılımı artmaktadır.

Yapay Zeka ve Finans Uygulamaları

Yapay zeka uygulamaları bankalar için, pazar bilgisi elde etmek, bankalarda kullanılan bankacılık hizmetlerini müşterilere ulaştırmak ve iletişimi daha kolay şekilde artırmak gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu açıdan bankacılık ve banka müşterisi açısından büyük kolaylıklar sağlayan bir sisteme dönüştürülmüştür.

Bankalarda kullanılan yapay zeka uygulamaları, bankanın imajının daha fazla güçlenmesi ve bünyesinde bulunan müşterileri tutmak amacıyla ve daha yeni müşteriler çekmeyi ön plana aldığından, şubelerdeki yükü biraz da olsa azaltmak için ve müşterilerine daha hızlı hizmet vermeyi amaçladığı için internet ve mobil bankacılık uygulamalarına müşterilerini yönlendirmeye çalışmaktadır.

Ancak bilinmesi gerekiyor ki, bu sistemlerin etkili kullanılabilmesi için güçlü altyapılar gerektirir. Dünyada birçok finansal altyapı buna uygun olduğu gibi bir kısım ülkelerde de gelişimini tamamlayarak entegre edilmesi de planlanmıştır. Önümüzdeki dönemlerde yapay zekanın aktif bir şekilde finans alanında daha da geliştirilerek kullanılması beklenmektedir.

Bankacılık ve finans alanında yapay zekanın kullanımıyla müşteriler kendi kullanıcı adları ve kendi belirledikleri özel şifreyle bankacılık hizmetlerine bu yolla ulaşabilmektedir (Parasız, 2011, s. 61-62). İnternet bankacılığı zaman ve yer kavramından söz edilmeksizin, bir bilgisayar ile bankacılık hizmetlerinin internet üzerinden müşterilere sunulduğu dağıtım kanalı olarak ifade edilir.

İnternet erişimine sahip olabilen her bilgisayar ile birlikte 24 saat boyunca erişim sağlanabilen bir dağıtım kanalıdır. Bankacılık sisteminde de çağın iletişim sistemi olarak öncüsü olan internet kullanımın yaygınlaşması klasik bankacılıkta bir devrim olarak görülmüştür.

Öyle ki, para çekme dışında diğer tüm bankacılık hizmetlerinin internetteki sanal banka şubelerinden verilmesi mümkün hale gelmiştir. Tüm işlemlerin evden yapılması, fiziki bir paranın ortada dolanmaması gibi etkenler şubesiz bankacılığı gündeme getirmiştir.

Yapay zeka bankacılık alanında küresel anlamdaki dolandırıcılık ve tehdit unsurları noktasında da sektöre daha işlerlik kazandırılmıştır. Sektördeki sayısız güvenlik tehditine ve dolandırıcılık aktivitesine maruz kalmakta. Finansal riskin azaltılması konusunu değerlendirdiğimizde, yapay zeka altyapısıyla geliştirilen yeni çözümler ve yeni gelişmiş finansal modeller, bankaların fon akış analizlerini gerçek zamanlı olarak tespit etmelerine ve dolandırıcılık işlemlerinin keşfedildikleri anda durdurulmalarına yardımcı olacak.

Bu şekilde banka müşteri mağduriyetinin önlenmesinin yanı sıra insanlar zaman,mekan algısı olmadan herhangi bir bankacılık işlemini çok fazla fiziksel bir efora maruz kalmadan,daha güvenilir bir şekilde yapılması planlanmıştır.

Özetle belirtmek geregirse yapay zeka birçok alanda insanoğlunun hayatını ve bakış açısını zenginleştirdiği gibi bankacılık ve finans alanında da kendini devinimsel olarak geliştirerek bu alanda etkin hizmetler vermeye devam etmekte.Yapay zeka müşteri memnuniyeti ve güvenlik açısından da yadsınamaz bir kullanıma sahip bu noktada banka müşteri memnuniyeti ve kullanımı alanine genişleterek artrmıştır. Rekabet hukuku noktasında da ivme kazanarak ilerlemektedir.

KAYNAKÇA

Barutçu, S. (2010). “Mobil Pazarlama” (Derl. İ. Varinli ve K. Çatı). Güncel Pazarlama Yaklaşımlarından Seçmeler. Ankara: detay yayıncılık.
Codevist. (2018, Ağustos). Fintek (Fintech) Nedir? 2019 tarihinde https://blog.codevist.com/fintech-nedir-8c57d871b2b8 adresinden alındı.
(Parasız, 2011, s. 61-62)

Siber Suçlar ve Yapay Zeka: Bilişim Hukukunun Geleceği Neleri İçeriyor? makalemize buradan ulaşabilirsiniz.