Dünyanın İlk Robot Avukatı

Okuma Süresi: 2 Dakika

İlk Robot Avukat

ABD merkezli Joshua Browder’ın kurduğu DoNotPay isimli startup önümüzdeki Şubat ayında hız cezası alan bir sanığın duruşmada savunmasını yapmasına yardım edecek.(ilk robot avukat dünyanın ilk robot avukatı)

Böylelikle duruşmada AI’ın avukat olarak yer aldığı ilk örnek tarihe geçmiş olacak.(ilk robot avukat)

DoNotPay Nedir?(dünyanın ilk robot avukatı)

Kurucusu Joshua Browder, DoNotPay’i robot avukat olarak tanımlamaktadır. 2015 yılında Birleşik Krallık’ta verilen haksız parkomat ücretlerine karşı geliştirilmiştir.  Söz konusu uygulama sınırlarına ABD’ye de genişleterek Birleşik Krallık ve ABD’nin 50 eyaletinde yani tamamında kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Park cezalarına itiraz etmek için kurulan uygulama şuan bir çok konuda kullanıcılarına hukuki hizmet sağlamaktadır. DoNotPay; iptal edilen ve ertelenen uçuşlar ve ödeme koruma sigortası ile ilgili kanunları da öğrenmiş bulunmaktadır. Ayrıca kişilerin işyerinde taciz, mobing ve reklamlardaki yanıltıcı iddialar da dahil olmak üzere tüketici ve işyeri hakları konusunda hukuki tavsiyelerde de bulunmaktadır. DoNotPay kuruluşandan sonraki iki yıl içinde 160.000 park cezasını bozmuş, 2 milyona yakın davada hukuki hizmet sunmuştur.

DoNotPay üç aylık üyelik için 36 ABD doları gibi bir abonelik ücretiyle çalışmaktadır. Joshua Browder, avukatlık, savunmanlık ücretlerinin yüksek olması sebebiyle maddi gücü yeterli olmayan insanların kendilerini büyük şirketlere karşı koruyamadığından, adaletin yeterince tecelli etmemesi sebebiyle bu uygulamayı kurduğu belirtmiştir.

“Tüketicilerin şirketlerle savaşmasına ve bürokrasiyi yenmesine yardımcı oluyoruz, onları park cezalarından ve havayolları gibi büyük şirketlerin para iadelerinden kurtarıyoruz… DoNotPay’deki vizyonumuz kanunları özgür kılmaktır”

-Joshua Browder, CEO ve DoNotPay’in kurucusu

AI Avukat (robot avukat)

Josuha Browder, DoNotPay uygulamasını bir adım öteye taşıyarak duruşmalarda sanıkların savunmasında yardım etmek üzere bir AI Avukat deneylerine başladıklarını duyurmuştur. Önümüzdeki şubat ayında hukuk alanında bir ilke imza atılacaktır. Ve yapay zeka avukat olarak duruşmaya katılacaktır.

Yapay zeka , aşırı hız yapmaktan dolayı mahkemede yargılanacak olan iki sanığın savunmasının danışmanlığını yapacaktır. Bilindiği üzere dünyanın birçok yerinde mahkemede telefon, görüntülü konuşma araçları vb. teknolojinin  mahkemeye sokulması yasaktır. Ancak Browder, ABD hükümleri detaylıca incelendiğinde bluetooth kulaklık, AirPods’un mahkemede kullanılmasının kanunlardaki boşluk sebebiyle mümkün olacağı bir arka kapı olarak düşünmektedir.

DoNotPay, AirPods aracılığıyla  mahkemede hakimin, savcının ve sanığın söylediklerini dinleyerek analiz edecektir. Yapay zeka konuşmların devam ettiği sırada, bölmemek ve karışıklık yaratmamak adına konuşmamak üzere geliştirildi.  Söz hakkı en son sanığa verileceği zaman mahkemede yapılan konuşmaları yorumlayarak sanığa AirPods aracılığı ile mahkemede nasıl bir savunma yapacağına dair yardımcı olacaktır.

Mahkemenin AI Avukattan Haberi Olamayacak!

DoNotPay sanığın gizliliğini korumak adına kimliğini ve davaya dair duruşma günü vb. detayları gizli tutmaktadır. Joshua Browder, mahkemenin duruşma anında AI avukattan haberi olup olmayacağının sorulması üzerine “Kesinlikle hayır!” cevabını vermiştir. Mahkemenin haberi olmaksızın AI avukatın kullanılmasının ne gibi sonuçlar doğuracağı ise şubat ayında gerçekleştirilecek duruşma sonrasında ortaya çıkacak gibi görünmektedir.

DoNotPay’in kullanılmasının risklerinin farkında olan Browder, ilk davalarının trafik cezası olması sebebiyle çok yüksek bir risk almadıklarını, davada çıkabilecek cezaların DoNotPay tarafından ödeneceğini de duyurdu.

Önümüzdeki şubat ayında ilk kez gerçekleşecek duruşmanın son olmayacağı da Joshua Browder’in “DoNotPay will pay any lawyer or person $1,000,000 with an upcoming case in front of the United States Supreme Court to wear AirPods and let our robot lawyer argue the case by repeating exactly what it says. (1/2)” twetiyle görülmektedir. Browder, ABD’de gerçekleşecek bir davada AirPods takarak, yapay zekanın söylediklerini tekrar ederek, savunmasını yapay zekanın yapmasına müsaade edecek kişilere 1 milyon dolar vereceğini duyurdu.

“Yasa neredeyse kod ve dilin birleşimi gibidir, bu nedenle yapay zeka için mükemmel bir kullanım durumudur. GPT ve büyük dil modeli teknolojisi için en büyük potansiyelin bu olduğunu düşünüyorum.”

-Joshua Browder, CEO ve DoNotPay’in kurucusu

Zeynep Ebrar KAYA’nın Çin’de Robot Hakimler isimli yazısını okumak için bağlantıya tıklayınız.

Av. Cemal ARAALAN’ın Yargıda E-Duruşma Dönemi isimli yazısını bağlantıdan okuyabilirsiniz.