BİRLEŞİK KRALLIK SAVUNMA YAPAY ZEKA STRATEJİSİ VE APPLE DAVASI

Okuma Süresi: 2 Dakika

BİRLEŞİK KRALLIK SAVUNMA YAPAY ZEKA STRATEJİSİ VE APPLE DAVASI

Savunma Yapay Zeka Stratejisi

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, 15 haziran 2022 tarihli silahlı kuvvetlerin yeteneklerinde gelişim sağlaması için araştırma geliştirme ve deneylere nasıl bir öncelik vereceğini konu alan bir Savunma Yapay Zeka Stratejisi yayınladı. (yapay zeka stratejisi)

Savunmanın yapay zeka stratejisine genel bakışları ve vizyonunun yapay zeka açısından, büyüklüğü için dünyanın en etkili, verimli, güvenilir ve etkili Savunma organizasyonu olacağını hedeflemişlerdir.Savunma için yapay zeka’nın benimsenmesinin dört sonucu: Karar Avantajı, Verimlilik, Yeni Yeteneklerin Kilidini Açma ve Tüm Gücü Güçlendirilmesi.

Mayıs 2021’de yapay zeka ilk kez bir İngiliz Ordusu operasyonunda kullanıldı. 20 Zırhlı Piyade Tugayından askerler, çevredeki ortam ve arazi hakkında bilgiler de dahil olmak üzere çok sayıda karmaşık veriyi işlemek için tasarlanmış bir Makine Öğrenimi motorunu denedi ve insan ekibine göre planlama süresinde önemli bir azalma sağladı;

Deneme, AI’nın büyük miktarda veriyi hızlı bir şekilde işleme, kritik operasyonlar sırasında komutanlara daha iyi bilgi sağlama ve veri işlemenin bilişsel yükünü bir insandan bir makineye aktarma potansiyelini gösterdi. Makine öğrenimi motoru, endüstri ile ortaklaşa geliştirildi ve denetimli öğrenme algoritmaları ile birlikte otomasyon ve akıllı analitiği kullandı. Önemli ölçüde zaman ve emek tasarrufu sağlayarak, askerlere anında planlama desteği sağlamaktadır.Bu, makine hızı komuta ve kontrolünü gerçekleştirmeye yönelik ilk adım İngiliz Ordusu tarafından yönetilen NATO’nun Gelişmiş İleri Varlık Muharebe Grubundan askerlerle yıllık geniş çaplı bir tatbikat sırasında gerçekleşti.

Ulusal Yapay Zeka Stratejisi, hükümetin yapay zeka talebini ve yeni hizmetler için pazarları teşvik etmek için kamu sektöründeki kapasiteyi kullanmak da dahil olmak üzere maksimum büyüme ve üretkenliği sağlamak için tüm ekonomiye yapay zekayı yayma amacını ortaya koydu. Kamu sektörü, AI’nın güvenli, etik ve hızlı dağıtımı için bir örnek teşkil ederek önden liderlik edecek.

Referans : https://www.gov.uk/government/publications/defence-artificial-intelligence-strategy/defence-artificial-intelligence-strategy#:~:text=The%20Integrated%20Review%20(2021)%20highlights,transform%20all%20areas%20of%20life

Alman Federal Kartel Ofisi Apple’a Karşı Yeni Davası

Alman Federal Kartel Ofisi, ABD devinin muhtemelen kendi tekliflerine tercihli muamele uyguladığından şüphelenerek, izleme düzenlemelerini ve uygulama izleme şeffaflık çerçevesini incelemek için Apple’a karşı dava açtı.

Bu, yetkili makamın yenilenmiş bir Alman antitröst yasası kapsamında Apple’a karşı başlattığı ikinci prosedür. Daha geçen Haziran ayında, şirketin olası hakim pazar konumu nedeniyle Apple’a karşı harekete geçti. Alman Federal Kartel Ofisi Başkanı Andreas Mundt, “Apple gibi ekosisteminde ve özellikle App Store’da tek taraflı olarak kuralları koyabilen bir şirket, bunları rekabete uygun bir şekilde tasarlamalı” dedi. BKartA), 14 Haziran tarihli basın açıklamasında şunları söyledi:.

Nisan 2021’de Apple, çeşitli güncellemelerle üçüncü taraf uygulamalar için Uygulama İzleme Şeffaflık Çerçevesini tanıttı. Bu, kullanıcıların üçüncü taraf uygulamalar tarafından izlenmesinin belirli koşullara tabi olduğu anlamına gelmektedir.

İzleme, genellikle kişiselleştirilmiş reklamları görüntülemek veya kullanıcı verilerini toplamak ve yeniden kullanmak için kullanılır. Federal Kartel Ofisi’ne göre, bu genellikle ücretsiz uygulamalar sunan ve reklamlara dayanan üçüncü taraf uygulama sağlayıcıları için önemlidir.

Ancak Apple’ın spesifikasyonlarına göre, kullanıcıların bir üçüncü taraf uygulamasını ilk kez açtıklarında verilerinin kullanımına daha fazla izin vermeleri gerektiğini belirtti.

Son yıllarda, Apple, kişisel veri toplamadan elde edilen gelire güvenen diğer teknoloji şirketlerinin zararına olacak şekilde, kendisini bir gizlilik şampiyonu olarak tasvir etti.

Şimdi ön plana çıkan gizlilik özelliği, Uygulama İzleme Şeffaflığı (ATT), veri koruma ve rekabet arasındaki zorlu etkileşimi göstermektedir. Ancak Apple’ın “gizlilik zorlaması” daha önce Fransız veri koruma yetkilisi CNIL tarafından destekleniyordu.

Apple’ın Sözcüsü son güncel durum hakkında , “Herhangi bir sorunu açıklığa kavuşturmak ve yaklaşımımızın kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini korurken rekabeti ve seçimi nasıl desteklediğini tartışmak için Kartel Ofisi ile yapıcı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Referans:

European Parliament rejects consolidated text of the Digital Services Act

Tüm Gündem Yazılarımızı bağlantıdan görebilirsiniz.

Hukuk ve Bilişim Dergisi’nin 1. Sayı’sını okumak için bağlantıya tıklayınız.