Amerikada LLC Kurmak için 5 Adım ve 5 Önemli Kavram

Okuma Süresi: 3 Dakika

Amerikada LLC Kurmak için 5 Adım ve 5 Önemli Kavram

Amerika da şirket kurmak günümüzde birçok kişinin hatta birçok girişimcinin hayali haline geldi. Peki bu durumu bu kadar cazip kılan nedir? Bu soruya cevap vermeden önce yazımızda LLC nedir ve 5 adımda nasıl kurulur, 5 önemli kavram nedir bunun cevabını vereceğiz. Oldukça karmaşık görünen bu süreci gelin hep beraber inceleyelim. (amerikada llc)

1.                 LLC Nedir ve Avantajları Nelerdir?

LLC İngilizce hukuk terminolojisinde “Limited Liability Company” sözcüklerinin bir araya gelmesiyle oluşan ve Türk hukuk terminolojisinde “limited şirket” olarak karşılık bulan bir terimdir. Elbette sadece bu kadardan ibaret değil. Limited Liability şirket karakter olarak Türk Ticaret Kanunu’ndaki limited şirketler gibi ortakların sınırlı sorumlu olduğu şirket türüne çok benzer ve ortaklar member olarak isimlendirilir. Önemli olan ise member’ların sınırlı sorumlu olması, şirket borç ve yükümlülüklerinden sınırlı olarak sorumlu tutulmasıdır. Bu tür şirketlerde ortaklık sınırlaması yoktur ve kuruluşu diğer şirket türlerine nazaran daha kolay ve az maliyetlidir.

2.                 Amerika da Hangi Sektörlerde LLC Kurulur?

Limited şirketin faaliyet alanlarında bizim hukukumuzda nasıl bir sınırlama yoksa Amerika da da yasal olarak uygun olan faaliyet alanlarında LLC kurulabilir. Ancak son dönemlerde Amerika da birçok girişimcinin yazılım, lojistik ve gıda sektörlerinde LLC kurma yoluna gittiği ve daha çok yazılım üretmek için bu şirket türünü kurmak istediği saptanmıştır. Yukarıda sayılan birçok neden etkili olmakla beraber en temel sebep kurulum kolaylığı ve maliyetler olmuştur. Özellikle Slikon Vadisinde kurulan teknoloji şirketleri ve yazılım geliştiren birçok girişimci LLC kurarak hayallerine adım atmıştır.

3.                 5 Adımda LLC Kurmak mı?

Süreç oldukça karışık görünse de LLC kurma yolculuğunu 5 temel adımda özetleyebiliriz.

Öncelikle LLC şirket türünün size ait olduğunu seçmek ve eyalete karar vermek. Eyalet seçimi karşılaşacağınız vergiler ve kurulum sürecinin online mı yoksa kağıt prosedürleriyle mi yürüyeceğini belirler. Örneğin California da süreç online ve ıslak imza olmadan yürütülebilirken diğer eyaletlerde imza ve uzun prosedürlerle yürütülebilir.

Gelelim ikinci adıma LLC kuracaksınız ama bir şey eksik, şirket ismi! Kuracağınız şirket için faaliyet alanınıza ve yürürlükte ki hukuka uygun isim bulmanız ve bu ismin daha önce kullanılmamış olması gerekmekte ve bunu mutlaka araştırmalısınız.

Üçüncü adım, şirketinizin temel yapısına, kaç ortak olacağına, şirketin nasıl yönetileceğine karar vermeniz ve şirketi gerekli kuruma dosyalamanız gerekmekte. Dosyalama (filing) hem şirketin varlık kazanması hem de tüzel kişilik kazanması için gereklidir.  Dosyalama işlemleri eyalete göre online ya da kağıt üzerinden ilerleyebilmektedir.

Dördüncü adım, bu adıma gelene kadar şirketinizi oluşturdunuz ama en önemlisi artık yasal olarak iş yapmanız için “Employer Identification Number” almanız ve banka hesabı açmanızdır.

Beşinci adım, tüm bu adımları takip ettiniz ve artık iş yapmaya hazırsınız, başarılar, ancak hissedarlar anlaşması gibi yapıyı düzenlemeyi unutmayın. Hissedarlar anlaşmasını daha önce ki yazımızda detaylıca anlatmıştık.

4.                 Girişimcilerin Hayali Olan LLC için 5 Önemli Mutlaka Bilinmesi Gereken Kavram

 

  • Member: LLC ler “member” ile kurulur ve member kurallarının katı olmaması önemli bir özellik olarak karşımıza çıkar. Member hem şirketin kurucusu hem de yöneticisi olabilir. “Sole member” LLC ler Amerika da oldukça popülerdir. Yürülükte bulunan yeni Türk Ticaret Kanunumuza göre Türkiye de de tek ortaklı limited şirket kurmak mümkündür.
  • Banka Hesabı, şirketiniz adına ödemeler alabilmeniz ve şirket hesabının olması için banka hesabınızın olması gerekir.
  • Employer Identification Number (EIN Number), şirket ortaklarının gerçekleştireceği birçok işlem, para giriş ve çıkışları, şirket ödemeleri, banka hesabı açmak, kredi işlemleri gibi işlemler için hayati bir unsura sahip bir terimdir ve vergi kimlik numarası işlevi görür.
  • Articles of Organization yani şirket anayasası. Bu anayasa şirketin her şeyini baştan itibaren belirleyecek ve tescil anında şirketin karakter özelliklerini yansıtarak temel unsurları oluşturacaktır. Örneğin ortakların kaç kişi olacağı gibi.

5.                 Sonuç

Özetle, bu yazımızda girişimcilerin Amerika da şirket kurma hayallerine neden LLC kurarak başlamak istediklerini anlatmış olduk ve karmaşık süreçleri beş temel adımda inceledik. Şirket kurmak isteyen kişilerin karşılaşacağı 5 anahtar terimi değerlendirdik. Amerika da LLC kurmak hem maliyet hem de vergisel açıdan birçok avantaj sağlamakla beraber, Türk hukukunda da yer alan tek kişi ile limited şirket kurulabilme olanağının olması, tüzel kişilik kazanma sürecinde tescil işlemlerinin bazı eyaletlerde online yapılabilmesi ve ortaklarla ilgili çok sıkı kuralların olmaması birçok girişimciyi cezbetmiştir. Devasa yapıda ki teknoloji şirketlerinin çıkış noktası ve globalleşen dünya da üretilen harika yazılımlar bu şirketlerin çıkış noktası olmuştur.

Start-up Hukuku alanındaki tüm yazılarımıza bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hukuk ve Bilişim Dergisi 12. Sayı‘sında yayınladığımız  “Teknofest Teknik Tasarım Raporu 1.’si – Hyperloop United” Röportajımızı okumak için bağlantıya tıklayınız.

Av. Gül EYÖVGE