Kripto Paralar Yasal Mı?

kripto para birimlerinin hukuki durumları bitcoin kripto para cüzdanlarının güvenliği kripto para cüzdan güvenliği kripto
Okuma Süresi: < 1 Dakika

Kripto Paraların Hukuki Durumu

Kripto paralar, 16 Nisan 2021’e kadar ülkemizde Kanun’en düzenlenmiş değildi. O zamana kadar da yasaklanmamış veya resmi olarak tanınmış değil idi. Bu sebeple genel hükümlere göre yorumlar yapılmakta idi. Kripto paralar yasal mı sorusunun cevabı ise o tarihte daha da netleşmeye başladı. (kripto paraların hukuki durumu)

16 Nisan Tarihli Kripto Paraların Ödemelerde Kullanılmaması İle İlgili Yönetmelik

16 Nisan 2021 tarihinde ise “kripto paralar yasal mı?” sorusunun cevabı daha da netleşti. Yönetmelik’te kripto paralar, diğer ismiyle kripto varlıklar tanımlandı ve 3. Maddesinde ise kripto paraların ödemelerde kullanılması doğrudan veya dolaylı olarak yasaklandı. Bu durum ise birçok tartışmaya neden oldu.

Kripto Paralar Yasal Mı?

Kripto paraların ilk defa hukukumuzda ödemelerde kullanılmayacağına ilişkin düzenlenmesi, kripto paraları yasak hale getirmemektedir. Bu, sadece kripto paraların ödemelerde kullanılmasını yasaklamaktadır. Bunun yanında kripto paraların alınıp satılması, saklanması, hediye edilmesi, madencilikle üretilmesi yasaldır.

Genel hükümlere göre kripto paraların yasaların dışında kullanılması ve ödemelerde kullanılması haricinde her durum yasaldır.

Sonuç

Kripto paraların hukuki durumu konusunda önemli düzenlemelerden birisi bu Yönetmelik olsa da, kripto paraların genel hukuk kurallarına göre de ayrıca yorumlanması gerekmektedir. Zira utulity coin, hizmet tokenı, ödeme tokenı gibi birçok farklı kripto para türü olup, hepsinin ayrı değerlendirilmesi gerekmektedir. (bitcoin, btc, ehereum)

Yazarın tüm Blog yazılarına bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hukuk ve Bilişim Dergisi’nin Yeni Sayı’sını okumak için bağlantıya tıklayınız.