Yapay Zeka Telif Hakkı Kurallarını Yeniden Yazabilecek Dava

Okuma Süresi: 2 Dakika

Yapay Zeka(AI) Telif Hakkı Kurallarını Yeniden Yazabilecek Dava

Giriş

Avukat Butterick tarafından Microsoft, Github ve OpenAl şirketlerine telif hakkı yasasını ihlal ettiklerini iddiasıyla karşı dava açılmıştır. Açılan davanın Yapay Zeka dünyasında ve telif hakkı kurallarında büyük etki yaratacaktır. Bu dava ABD’ de yapay zeka sisteminin eğitimine ve çıktısına meydan okuyan ilk toplu davadır. Avukat Butterick, açılan toplu davanın son olmadığını, yapay zeka sistemlerinin hukuki düzenlemelerden muaf tutulamayacağı belirtip ve bu sistemleri oluşturan ve işleten kişilerin sorumlu tutulması gerektiğini ifade etmiştir. (yapay zeka telif hakkı)

Davanın kilidini oluşturan durum, açık kaynak kodunun ekli lisanslar olmadan Al tarafından yeniden üretilip üretilemeyeceğidir.

Microsoft; yan kuruluşu Git Hub ve iş ortağı Open Al, şirketlerin yapay zeka destekli kodlama asistanı GitHub Copilot’ u “Benzeri görülmemiş bir ölçekte yazılım korsanlığına” dayandığını iddia eden bir toplu davada hedef alınmıştır. Dava henüz ilk aşamalarındadır. Ancak şirketlerin telif hakkıyla korunan veriler üzerinde servet eğitim yazılımı daha geniş Al dünyası üzerinde büyük bir etki oluşturacağı beklenmektedir.

Copilot

Copilot 2021 Haziran ayında Microsoft’a ait GitHup tarafından tanıtılmıştır. Copilot, web ’den alınan ve çoğu herkesin kodu yaratıcılarına kredi vermek için yeniden kullanmasını gerektiren lisanslarla yayınlanan halka açık kod havuzlarında eğitilmiştir. Yardımcı pilotun, lisanslı kodun uzun bölümlerinin kredi vermeden kustuğu tespit edilmiştir. Şirketleri telif hakkı yasasını büyük ölçüde ihlal etmekle suçlayan bu davanın açılmasına neden olmuştur.

Dava Savunmaları

Davayı, programcı avukat Matthew Buterick San Francisco merkezli Joseph Saveri Hukuk Bürosu’ nun yardımıyla açmıştır. Buterick basın açıklamasında “Github Copilot’ un yasallığına meydan okuyoruz. Bu uzun bir yolculuğun ilk adımıdır. Bildiğimiz kadarıyla bu, ABD’ de Yapay Zeka sistemlerinin eğitimine ve çıktısına meydan okuyan ilk toplu davadır. Bu dava bir son değildir. Al sistemleri yasadan muaf değildir. Bu sistemleri yaratan ve işletenler hesap vermelidir.” ifadelerinde bulunmuştur.

Dava ilk aşamalarındadır. Mahkeme, henüz zarar gördüğü iddia edilen programcılar sınıfını onaylamamıştır. Ancak The Verge ile konuşan Butterick ve Joseph Saveri Hukuk Bürosu’ndan avukatlar Travis Manfredi ve Cadio Zirpoli, davanın daha geniş üretken Al dünyası üzerinde büyük bir etkisi yaratacağını ifade etmişlerdir.

Sonuç

Microsoft ve OpenAl, Al sistemlerinin kar ve eğitmek için telif hakkıyla korunan materyalleri web’ den kazıma konusunda yalnız değildir. Açık kaynak programı Stable Diffusion gibi birçok metinden görüntüye yapay zeka tam olarak aynı şekilde oluşturulmuştur. Bu programların arkasındaki firmalar, bu verilerin kullanımlarının ABD’de adil kullanım, doktrin kapsamında olduğu konusunda ısrar etmektedir. Ancak hukuk uzmanları, Butterick’ in toplu davasının yerleşik hukuktan uzak olduğunu ve belirsiz şekilde tanımlanmış olan statükoyu altüst edebileceğini söylemektedirler.

Davanın arakasındaki motivasyonlar ve mantık hakkında daha fazla bilgi edinmek için, neden yapay zekanın Napster çağında olduğumuzu düşündüklerini ve neden izin vermediklerini açıklayan Buterick (MB), Manfredi (TM) ve Zirpoli (CZ) ile röportaj yapılmıştır. Yapılan röportaj net olması için kısaltılmış ve düzenlenmiştir.

Tüm Gündem Yazılarımızı bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Hukuk ve Bilişim Dergisi’nin Yeni Sayı’sını okumak için bağlantıya tıklayınız.