ABD Etik Ajansı NFT Kuralları

Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD ETİK AJANSI NFT’LERE SAHİP ÇALIŞANLAR İÇİN YENİ KURALLAR YAYINLADI

         Giriş

Hızlı çekim yürütme organının Devlet etik ofisi denetlemektedir. Devlet Etik ofisi NFT’ lere sahip olan kamu mali ifşaat dosyalayıcıları için yeni bir kılavuz yayınladı.

         NFT Kuralları

Kılavuzda dosya sahiplerinin değeri 1000 dolardan fazla olan veya 200 doların üzerinde yatırım geliri elde eden NFT’ leri bildirmelidir. Yeni bir yasal tavsiyesine göre, NFT’lere sahip ABD yürütme organı çalışanları, yatırım veya üretim geliri için 1.000 dolardan fazla değere sahip varlıkları açıklamalıdır.

Ofis, Beyaz Saray’ da ve 130’ dan fazla devlet kurumunda denizaşırı yönetici şube çalışanları bulunmaktadır. Kamuya mali açıklama yapan çalışanlara yönelik tavsiyede NFT pazarının yılın başında zirveye ulaşmasından sonra gelir.

Yeni danışma belgesi, “Sanal sanat eseri, müzik, video dosyaları, ticaret kartları, dijital gayrimenkul veya sanal bir dünyadaki öğeler” şeklinde gelen NFT’ lere ve kesirli NFT’lere odaklanıyor.

OGE Direktörü Emory A. Rounds 3 tarafından danışma belgesi yayınlandı. Danışma belgesine göre, kamu mali ifşaat dosyaları 1.000 dolardan fazla değere sahip veya 200 doların üzerinde yatırım geliri sağlayan NFT’ leri rapor etmelidir.

Danışmanlık kamu mali ifşaat dosyalarını menkul kıymet olarak nitelendirmektedir. Mali ifşaat dosyalarının tahsil edilebilir NFT’lerin ve F-NFT’lerin alım, satım ve takasını ifşa etmesi gerektiğini söylüyor.

Dosya sahiplerinin yatırım veya üretim geliri için elde tutulmayan ve bunun yerine kişisel, aile veya hane kullanımı için tutulan varlıkları bildirmesi gerekmez. Ofis daha önce mobilya, giysi ve aile kullanımı için satın alınan bozulabilir eşyalar gibi diğer ev eşyalarının bildirilmesine gerek olmadığını söylemiştir.

Ofis, bir NFT’nin kişisel veya yatırım amaçlı kullanım için tutulup tutulmadığını belirlemek için danışma belgesinde yedi bölümden oluşan bir test hazırladı. Test, diğer soruların yanı sıra NFT’nin kişisel veya estetik nedenlerle satın alınıp alınmadığını ve öncelikle potansiyel değeri için satın alınıp alınmadığını sorar.

Hukuk ve Bilişim Dergisi’nin Yeni Sayısını okumak için bağlantıya tıklayınız.

Av. Merve Nur GÜNDAY’ın diğer yazılarını bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.theblock.co/post/158368/us-ethics-agency-issues-new-rules-for-employees-who-own-nfts