Bilgisayar ve İnternet Sitelerinde Kayıtlı Şifrelerin Güvenliği

Okuma Süresi: < 1 Dakika

Bilgisayar ve İnternet Sitelerinde Kayıtlı Şifrelerin Güvenliği

Bilgisayarda saklanan kayıtlı şifreler ile sitelerdeki şifre verilerimizin güvenliğinin doğru şekilde sağlanmış olması kullanıcılar için önem arz etmektedir. Çünkü kayıtlı şifreler gerek sosyal medya hesaplarının gerekse kayıtlı olduğumuz sitelerin veri güvenliği açısından hukuki sorumlulukları olmaktadır.(şifrelerin güvenliği)

Bilgisayardaki şifrelerin güvenliğini ve verini saklanması hukuki sorumluluğu kullanıcının elindedir. Kullanıcı verileri kendi bilgisayarında sakladığından ötürü kötü bir kullanıcının verileri çalıp kullanması ve bu hususun ortaya çıkarılması çok zordur. Öte yandan sitelerde saklanan verilerin hukuki sorumlulukları daha ağırdır. Geçmiş zamanlarda birçok kez sitelerin verileri çalındı ve şifreler bütün internet alemine yayıldı. Bundan dolayı siteler ağır bedeller ödemek zorunda kaldılar. Verilerin korunaklı bir şekilde saklanması ve sitenin hukuki sorumluluğunu en aza indirecek şekilde hareket etmesi gerekmektedir. Burada kullanıcın pek bir şey yapabilmesi mümkün değildir. Çünkü kullanıcı sadece siteye üye olur ve şifresi sitenin datasında depolanır. Şifreleri daha komplike şekilde yapmak şifrenin elde edilmesinin önüne maalesef geçmemektedir.

Şifrelerin komplike olması ve şifrelerin kriptolanması en azından daha güvenli olmaktadır. Fakat verilerinizin çalınmasından dolayı doğacak zararlar sizin kendi bilgisayarınızdan kaynaklı olması bu durumu çok zora sokarak hukuki olarak pek bir şey yapmak mümkün olamamaktadır. Siteler için bu durum biraz daha farklı işlemekte olup verilerin saklanıp güvenliğini sağlamak zorunlulu mevcuttur. Çünkü sizin verinizin sorumluluğu tamamen sitenin kendisindedir. Kendimizi korumanın en iyi yolu sitelerde kayıt olurken her zaman aynı şifreleri kullanmamak ve şifreleri Crome gibi yerlerde depo etmemek elzem olarak önümüze çıkmaktadır. Her zaman farklı şifreler kullanmak ve şifreleri kriptolamak sizin güvenliğiniz açısından daha iyi olacaktır.

Siber Güvenlik Alanındaki tüm yazılarımızı bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Hukuk ve Bilişim Dergisi’nin Yeni Sayı’sını okumak için bağlantıya tıklayınız.