Bilişim Hukuku

Okuma Süresi: 2 Dakika

Makalemizde Bilişim Hukuku Nedir? hakkında inceleme yapacağız.Bilişim Hukuku Dergisi 

Bilişim hukuku, bilişim teknolojilerinin gelişmesi sonucu, hukuk düzenince düzenlenmesi zorunluluğu sonucu ortaya çıkmış ve halen gelişmekte olan bir hukuk dalıdır. ( bilişim suçları, bilişim hukuku )

Bilişim hukukunun konularına bakacak olursa bilişim ceza hukuku, kişisel verilerin korunması hukuku, internet hukuku (5651 sayılı Kanun), blockchain ve kripto paralar, e-ticaret hukuku gibi hukuk dallarıdır.

Bilişim hukukunun önemi, günden güne artmaktadır. Çünkü özellikle pandemi döneminde teknoloji kullanım oranları yüksek derecede artmıştır. Sektörde bilisim hukukunun faaliyetleri artmış, bilişim hukuku kitapları da yüksek oranda fazla yayınlanmaya başlanmıştır. ( bilişim suçları, bilişim hukuku )

Bu sebeple, teknoloji ile hukukun birleşmesi ve hukukçuların da teknoloji ile ilgilenmesi elzem hale gelmiştir. Bu durumun da gerçekleştiği görülmektedir, zira bilişim hukukunda çalışan avukatların özellikle blockchain teknolojisini yüksek oranda bildiğini, yazılımın temel mantıklarını bildiklerini görmekteyiz. Bilişim hukukunda daha da ileri gidebilmek için, bilişim hukuku yüksek lisans programlarına kayıt yapılması da bir seçenektir. Günümüzde sadece birkaç üniversitede bilişim hukuku yüksek lisans programı olsa da, daha da açılacağı görülmektedir. Bunların yanında kaynak olarak bilişim hukuku dergileri de okunması önerilmektedir. ( bilişim suçları, bilişim hukuku )

Bilişim Suçları ve İnternet Hukuku

Bilişim hukuku, en başta bilişim suçları ve internet hukuku ile ortaya çıkmıştır. İnternet sitelerinin sorumluluklarını düzenleyen 5651 sayılı Kanun ve bilişim sistemleri aracılığı ile gerçekleştirilen suçları düzenleyen TCK, mevzuatlar arasındadır. Bunun yanında e-ticaret hukuku ve kişisel verilerin korunması hukuku gelişmiş, hukukun alt bir disiplini olma yolunda ilerlemektedir. Aynı zamanda sosyal medya hukuku da bu kapsamda oluşmuştur.

Bilişim Hukuku ve Yapay Zeka ile Blockchain

Bunların yanında, bilişim hukuku alanında “yapay zeka hukuku ve blockchain ve kripto para hukuku” gibi alanlar da yer almıştır. Son dönemlerde yapay zeka teknolojilerinin ve yazılımlarının gelişmesi, kripto paraların ve arkasındaki teknoloji olan blockchainin (blokzincir) de yaygınlaşması, bunların sebepleri arasındadır.

Bilişim Hukuku ve Kripto Paralar

Bilisim hukukunun içinde yer aldığı belirtilen alanlardan birisi de start up hukukudur. Yazılım teknolojilerinin bu derece yaygınlaşması sonucu, start-up dediğimiz girişimler, fazlasıyla yaygınlaşmış,  ve start-uplar özelinde yönetmelikler ( Kitle Fonlaması Tebliği gibi) düzenlenmiştir. Start-upların şirketleşme aşamaları, sözleşmeleri gibi hususlar özelleşmiştir.

E-Spor

Ayrıca, e-spor hukukundan da bahsetmek gerekli olacaktır. Zira, teknolojinin gelişmesi ile oyun oynama oranları da artmış, artık spor internet üzerinden yapılır hale gelmiştir. Milyarlarca dolar büyüklüğe ulaşan e-spor sektörü, kendine has özellikler de barındırmaktadır.

Sonuç

Sonuç olarak, her bir alt dalda büyük çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Hukuk ve Bilişim Dergisi Son Sayısına bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Hukuk ve Bilişim Pazar Bülten‘lerini bağlantıda bulabilirsiniz.