Bilişim Suçları Şikayet Yöntemleri

Siber güvenlik ve siber savaş bilişim suçları şikayet yöntemleri nelerdir uzay hukuku
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bilişim Suçları Şikayet Yöntemleri

Bilişim Suçları Nelerdir? (Siber Suç)

Bilişim suçları şikayet yöntemlerini açıklamadan önce bilişim suçlarını incelemekte fayda vardır. Bilişim suçları, asıl olarak TCK’nın 243 ve 245. Maddeleri arasında düzenlenmiş suçlardır: (siber suçlar)

Bilişim sistemine girme suçu (TCK m.243), (siber suçlar)

Sistemi engelleme, bozma, erişilmez kılma, verileri yok etme veya değiştirme Suçu (TCK m.244),

Banka veya kredi kartının kötüye kullanılması suçu (TCK m.245),

Yasak cihaz veya program kullanma suçu (TCK m.245/a).

Bu kapsamda instagram hesabının çalınması, kredi kartı bilgilerinin alınıp izinsiz kullanılması, kripto para dolandırıcılıkları, banka hesabı şifresi çalınması, online oyun hesap çalıntıları gibi dolandırıcılıkların hepsi bilişim suçu kapsamındadır.

Dolaylı Bilişim Suçları

Bunun yanında kişisel veriler anlamında da kişisel verilerin hukuka aykırı elde edilmesi, izinsiz kişisel veri kaydı, bunların ifşa edilmesi gibi hususlar da TCK m.134 vd. uyarınca dolaylı bilişim suçları olarak sayılmaktadır.

Dolaylı bilişim suçlarından sayabileceğimiz bir başkası ise hakaret, tehdit, şantaj, dolandırıcılık gibi suçların internet ortamında veya bilişim sistemleri ortamında işlenmesidir. Bu anlamda buraya kadar saydıklarımızın tamamı siber suçlar da denilen, bilişim suçu kapsamında girecektir.

Bilişim Suçları Nereye Şikayet Edilir?

Bilişim suçları nereye şikayet edilir sorusuna gelince, birkaç yöntem sayılabilecektir. Bilişim suçları genel olarak 3 şekilde şikayet edilebilir:

  • Savcılığa şikayet dilekçesi: En faydalı, kesin ve sağlıklı yol budur. Savcılığa doğru bir şikayet dilekçesi ile, hukuka uygun ifadelerle şikayet dilekçesi iletilir ve dilekçenin kalitesine göre soruşturma başlatılır.
  • Emniyete (Polise) şikayet: Polise şikayet yöntemi, ilk yöntem kadar kesin çözüm değilse de, polise doğrudan şikayet edilerek de siber suçlar soruşturma kapsamına alınabilmektedir. Emniyet güçleri işlemleri gerçekleştirmekte ve soruşturma başlayabilmektedir.
  • CİMER Şikayet: Basit olsa da en sağlıksız yöntemdir. Çünkü ilk olarak yapılan şikayetin hukuka uygunluğu ve niteliği soruşturma açısından yeterli olamayabilmektedir. İkinci olarak ise çok genel bir şikayet yeri olduğu için, belki hergün binlerce siber suç şikayeti arasından sizin şikayetinizin görülmesi ve savcılığa iletilmesi düşük ihtimal olabilmektedir.

Sonuç

Görüldüğü gibi bu 3 şikayet yolundan en sağlıklı ve sonuç alınabilir yöntem, hukuka uygun şekilde ve bir bilişim avukatı aracılığı ile savcılığa doğrudan şikayet dilekçesi göndermektir. Zira her yöntemde de zaten her halükarda bilişim suçları savcısı inceleme ve soruşturma yürütecektir. Doğrudan savcılığa gitmek çok daha sağlıklıdır. Bu yazımızda bilişim suçları nereye şikayet edilir sorusunun cevabını incelemeye çalıştık. Bilişim suçları alanındaki tüm yazılarımızı bağlantıdan okuyabilirsiniz. Ayrıca Hukuk ve Bilişim Dergimizin Yeni Sayısını okumak için de bağlantıya tıklayınız.