Hibrit Bulut Teknolojisi

Okuma Süresi: 2 Dakika

Hibrit Bulut Teknolojisi ve Kullanım Alanları

Hibrit bulut, oyun geliştirmeden finansa kadar çeşitli sektörlerdeki şirketler için giderek daha popüler hale gelen bir altyapı seçeneğidir. Hibrit bulut, hem genel bulut hizmetini hem de bir veya daha fazla özel bulut
hizmetini kullanan bir dağıtımdır.

Genel Bulut

Bir genel bulut, bir üçüncü taraf sağlayıcı tarafından barındırılır ve tüm kaynaklar internet üzerinden teslim edilir. Örnekler arasında Amazon Web Services (AWS), Google Cloud ve Microsoft Azure yer alır. Temel faydalar şunları içerir:

 • Bakım gerektirmemesi – Üçüncü taraf sağlayıcı, sizin için donanım ve yazılım sorunları, yamalar ve yükseltmelerle ilgilenir.
 • Maliyet verimliliği — Kendi donanım veya yazılım kaynaklarınızı satın almanız gerekmez ve yalnızca gerçekten ihtiyacınız olan ve kullandığınız hizmetler için para harcamanız gerekir.
 • Güvenilirlik — Genel bulut sistemlerindeki geniş sunucu ağı sayesinde güvenilir hizmetin keyfini çıkarabilirsiniz.
 • Ölçeklenebilirlik — Kapsamlı bir sunucu ağı ve isteğe bağlı kaynaklar, hizmetlerinizi hızlı ve kolay bir şekilde ölçeklendirebileceğiniz anlamına gelir.
 • Seçenekler – İş ihtiyaçlarınıza en uygun farklı bulut hizmeti modellerinin (IaaS, PaaS, SaaS) kombinasyonunu seçebilirsiniz.

Özel Bulut

Özel bulut, yalnızca bir kuruluş tarafından kullanılan altyapıdan oluşur. Şirket içinde veya şirket dışı veri merkezlerinde barındırılabilir. Özel bulut sistemlerinin kendine has bir takım belirgin avantajları vardır:

 • Daha fazla esneklik — Özel bir bulut sistemini kuruluşunuzun ihtiyaçlarına göre özelleştirebilirsiniz.
 • Daha iyi güvenlik — Kaynakları başka hiçbir işletmeyle paylaşılmadığından, özel bulut hassas veriler için daha iyi bir yuva olabilir.

Hibrit Bulut Teknolojisinin Faydaları

Hibrit bulut modeli, iş yüklerini ayırma yeteneği ve her bir hizmetten ihtiyacınız olanı karıştırıp eşleştirme esnekliği ile birlikte her iki bulut depolama türünün avantajlarını sunar. Örneğin, riski azaltırken ve yasal gereklilikleri karşılarken maliyetleri ve kullanılabilirliği optimize etmek için hassas ve iş açısından kritik verilerinizi özel bir bulutta tutabilir ve geri kalanını genel bulutta depolayabilirsiniz.

Hibrit Bulut Güvenliği Nedir?

Hibrit bulut güvenliği , hibrit bulut ortamındaki verileri, uygulamaları ve altyapıyı korumak için kullanılan süreç ve prosedürleri ifade eder. Bu, hem bekleyen hem de aktarım halindeki verilerin güvenliğini sağlamanın yanı sıra çeşitli bulut sağlayıcıları ve tüm şirket içi bileşenler arasında denetimleri düzenlemeyi içerir.

Hibrit bulut güvenliğinin bileşenleri

Hibrit bulut için gereken birkaç güvenlik katmanı vardır:

 • Fiziksel Güvenlik
 • Teknik Güvenlik

Fiziksel güvenlik:

Genel bulut bileşenleriniz için fiziksel güvenlik sağlayıcıların sorumluluğundadır. Özel bulutunuz için kurum içi altyapınızda kameralar, kilitler, sınırlı fiziksel erişim ve kontrollü bir ortam olmalıdır. (nem seviyelerine, sıcaklığa, su
sızıntılarına vb. dikkat edin.)

Teknik güvenlik:

Güçlü veri koruması sağlamak ve veri ihlallerini önlemek için çeşitli güvenlik önlemleri ve protokolleri mevcut olmalıdır. Tipik olarak, bunlar şunları içerir:

 • Şifreleme — Aktarılan veriler, bekleyen verilerden farklı şifreleme yöntemlerine ihtiyaç duyar. Aktarılan veriler için yeterli ağ oturumu şifrelemesinden emin olun. Duran veriler için tam disk şifrelemesi ve donanım şifrelemesi sağlayın.
 • VPN’ler — Sanal özel ağlar, farklı ortamlarda çalışan bileşenler arasında güvenli bağlantılar sağlar.
 • Diğer güvenlik önlemleri — Rol tabanlı erişim denetimi, değişiklik izleme, güvenilir veri yedekleme, uç nokta güvenliği ve çok faktörlü kimlik doğrulamadan yararlanın.Hukuk ve Bilişim Dergisi‘nin Yeni Sayısına bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

  Yazarın Makine Öğrenimi – 1: Makine Öğrenmesi (Machine Learning) Nedir ? yazısına da bağlantıdan tıklayabilirsiniz.