Kitap İncelemesi: Bilgi Güvenliği ve Bilişim Hukuku

Okuma Süresi: 2 Dakika

Makalemizde Bilgi Güvenliği ve Bilişim Hukuku kitabını inceleyeceğiz.

Bilgi Güvenliği ve Bilişim Hukuku

Yazar: Güneş OKAN

İnceleyen: Av. Yük. Müh. Murat Osman KANDIR

Yayınevi: Abaküs

Basım Tarihi: 1.Baskı Ocak 2022

Bilgi Güvenliği ve Bilişim Hukuku

Hayatın her alanında yaşanan dijital dönüşümler siber dünyada yer alan bilginin değerini artırmıştır. Bilginin değerinin artmasıyla korunması ve bütünlüğünün sağlanması konuları çok daha önemli bir hale gelmiştir. Bu alanda ihtiyaç duyulan yöntemler ve hukuk alanında yansımaları ile ilgili önemli bilgileri içeren kitap Yazar Güneş OKAN tarafından okuyucularına sunulmuştur. Kitap Abaküs Yayınevi tarafından Ocak 2022 tarihinde basılmış ve satışa sunulmuştur.

Kitap, iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Bilgi Güvenliği kapsamında sistemlerin kontrolünü sağlayan Bilgi Güvenlik Testleri konusunda bilgilendirme yapılmıştır. Bilgi Güvenliği konusu açıklanarak Kişisel Bilgi Güvenliği ve Kurumsal Bilgi Güvenliği konuları anlaşılır bir dille anlatılmıştır. Kurumsal Bilgi Güvenliğine kapsamında Bilgi Güvenliği Uzmanları tarafından sıkça kullanılan Sızma (penetrasyon) testleri hakkında bilgi verilmiştir.

Kurumların Bilgi Güvenliği alanında almış oldukları önlemlerin kontrol edilmesi için oldukça büyük öneme sahip olan sızma testlerini uygulayacak uzmanlarda bulunması gereken özelliklerin de açıklandığı kitapta bu uzmanların sahip olması gereken sertifikalar hakkında da bilgi verilmektedir. Kitapta yer alan Bilgi Güvenliği bölümünde sızma test yöntemleri de ayrıntılı olarak incelenmiştir.

Bilişim Hukuku ise ikinci bölümde ele alınmaktadır. Yazar bu konuda yorum yapmaktan kaçınmış ve Bilişim konularıyla ilgili mevzuata doğrudan kitabında yer vermiştir. Önce Bilişim suçları ve Bilişim Hukuku ile ilgili tanımlamaları yapmış ve sonrasında ise Türk Ceza Kanunu içerisinde Bilişim Suçları bölümünde yer alan Bilişim Suçları ile ilgili kanunlara bu bölümde yer verilmiştir.

Bilişim Suçları, Bilgi Güvenliği ve Bilişim Hukuku alanlarına ilgi duyan okuyucular için faydalı olacak bir eser kazandırdığı için Sayın Güneş Okan’a Hukuk ve Bilişim Dergisi olarak teşekkür ederiz.

Yazar Güneş OKAN, 1994 yılında Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra uzun yıllar yazılım sektöründe çalışmış ve iş hayatında çalışırken eşzamanlı olarak önce Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme Bölümünü bitirmiş, ardından yüksek lisansını Beykent Üniversitesi İşletme Fakültesi İşletme bölümünü bitirmiş, ardından yüksek lisansını Beykent Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri dalında tamamlamıştır.  Mesleğinde 26. Yılı, Yazılım Test Mühendisliği alanında da 13. Yılını Finans, Banka, Telekomünikasyon, Otomotiv, Lojistik ile ilgili firmalarda farklı farklı projelerde yazılım uzmanı, donanım uzmanı, yazılım test mühendisi, yazılım test yöneticisi olarak görev alarak çalışmıştır. İyi derecede İngilizce, orta seviye İspanyolca ve başlangıç seviyesinde Rusça bilmektedir.

İnceleyen: Avukat Murat Osman KANDIR

Bilgisayar Yüksek Mühendisi

Hukuk ve Bilişim Dergisinin son sayısına buradan ulaşabilirsiniz.