Kripto Para Borsası FTX İflas Başvurusu Süreci

Okuma Süresi: 2 Dakika

FTX Borsası Sürecinde Yaşanan Gelişmeler

Giriş

2022 Yılı kripto parası borsaları için kötü bir yıl oldu. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde en büyük hacme sahip kripto para borsalarından biri olan FTX iflas başvurusu yapacağını duyurdu. Bu sebepten ötürü şirketin kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan Sam Bankman-Fried yine geçen günlerde iflas ettiğini duyurdu. Şirketin Sam Bankman-Fried’dan sonraki CEO’su olan John Ray de bu kapsamda iflas başvurusunun mağduriyetlerin giderilmesi için gerekli olduğunu ve sürecin şeffaflık içerisinde yürütüleceğini ifade etti.(FTX borsası iflas başvurusu, ftx dolandırıcılığı)

            Aslında FTX’in iflas başvurusuna kadar batışına sürükleyen sürecin altında yatan en temel sebep insanlarda oluşan sermaye yetersizliğine ilişkin algıydı. Bu kapsamda sızmış olan ve hızla yayılan bilgi herkesi endişeye sevk etti ve neredeyse burada hissesi olan herkes elindeki hisseleri satışa koyuldu. Ancak ne yazık ki bu talepleri karşılayacak öz sermayeye sahip olmayan FTX böyle bir sürece sürüklendi. Kısaca, FTX’in batışının en temel sebebi sermaye yetersizliği söz konusu olduğuna ilişkin algıydı.

FTX Borsası ve Süreç

            Bilindiği üzere FTX borsası bu yılın başında 32 milyar dolar gibi rakamlara ulaşmıştı. Ancak, şirketin yan firması olan Alameda’nın finansal tablolarında çok yüksek miktarda FTT tokeni tutması şirket bilançosunun açık verdiği ve bu sebeple kendi yerel token’ı ile finansa edildiğini ilişkin yatırımcılarda endişe yarattı ve bu durum FTX’in bu noktaya gelmsindeki ilk aşama oldu. Ancak, FTX’e gelen asıl darbe bu değildi. FTX’e asıl darbe yaklaşık 580 milyon dolar değerinde FTX’yi kendi platformuna çeken ve tasfiye kararı alan Binance’ten gelmiştir. Daha sonra, FTX miktarının yaklaşın yüzde 17’sine denk gelen bu miktar FTX için sonun başlangıcı oldu.

            Daha sonra piyasalarda defalarca Binance firmasının FTX’i alacağı konuşuldu ve bu görüşme gerçekten Binance ile FTX arasında yürütülüyordu. Lakin, Binance daha sonra yaptığı basın açıklamasında FTX’in finansal rakamları sebep gösterilerek satın alımdan vazgeçtiği ifade edildi. Uzmanlara göre FTX’in bu durumdan çıkması için 8 milyar dolara ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak, Binance’in bu satın almayı iptal etmesi FTX’i çok büyük sıkıntıya soktu. Dolayısıyla, satışlar devam etmiştir.

FTX Borsası İflası Çözüm Önerileri

            Bu konuda FTX’in yapabileceği iki şey bulunmaktadır. Bu kapsamda ya sermayesi daha büyük bir firma tarafından satın alınacak ya da iflas başvurusu verecek. Görünürde FTX’in ikinci yolu tercih ettiği ve bu yol üzerinde ilerleyeceği gözükmektedir.

Av. Baran Can KAYA’nın tüm Blog yazılarını bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Hukuk ve Bilişim Dergisi’nin Yeni Sayı’sını okumak için bağlantıya tıklayınız.

KAYNAKÇA

 https://www.cnbc.com/2022/11/11/sam-bankman-frieds-cryptocurrency-exchange-ftx-files-for-bankruptcy.html?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber (Erişim Tarihi: 26.01.2023)

  • https://www.donanimhaber.com/kripto-para-borsasi-ftx-neden-batti-simdi-ne-olacak–155753 (Erişim Tarihi: 26.01.2023)
  • https://www.reuters.com/technology/exclusive-behind-ftxs-fall-battling-billionaires-failed-bid-save-crypto-2022-11- 10/?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber  (Erişim Tarihi: 26.01.2023)
  • https://tr.investing.com/news/cryptocurrency-news/ftx-krizi-nasl-baslad-neler-yasand-nereye-varacak-2384083 (Erişim Tarihi: 26.01.2023)