Meta Gizli Olarak Reşit Olmayanları Platforma Dahil Ediyor

Okuma Süresi: < 1 Dakika

Meta Gizli Olarak Reşit Olmayanları Platforma Dahil Ediyor

Özellikle son yıllarda sosyal medyada gerçekleşen hak ihlallerinin artmasıyla Dünya’da bu konuda hukuki düzenlemeler de artmıştı. Bu hukuki düzenleme eğilimlerinden birisi de çocukların (reşit olmayanların) bu platformlara kayıt olamaması idi. Zira birçok açıdan çocuklara yönelik zararlı içeriklerin olduğu bu platformlar hakkındaki hukuki düzenlemelerin elzem olduğu açıktı.

Reşit Olmayan Kullanıcılar

Meta olarak ismini değiştiren eski ismiyle Facebook olarak bildiğimiz şirkete bağlı Instagram’da ise birçok reşit olmayan 13 yaş aldı çocuğun hukuka aykırı olarak gizlice kaydının olduğu New York Times haberine yansımıştır. Habere göre, ABD’de 33 eyalette yürütülen soruşturmaya göre Meta şirketi, Instagram’da gizli olarak milyonlarca reşit olmayan kişi kaydını tutuyor ve onlara bu platformu kullanmalarına izin veriyor.

Meta, Reşit Olmayanların Kişisel Verilerini Tutuyor

Var olan kullanıcıları silmek ve yeni reşit olmayan kullanıcı almamak zorunda olan Instagram’ın; bunları kasıtlı olarak eksik yapmasının yanında, yine bu kullanıcıların kişisel verilerinin toplandığı ve tuttuğu bilgisi yer almaktadır. ABD Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Kuralını (COPPA) yasasına aykırı bu durum, ülkemizde de Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırı olup, şartları oluştuğu takdirde TCK bağlamında da suçtur.

Son yıllarda devletler nezdinde de bu sosyal medya platformların kontrolü için çok güzel adımlar atılsa da, sonuçlanmayan yargılama konularına bakılırsa bazı platformların hala eski alışkanlıklarını devam ettirme eğilimi göstererek serbestiyete sahip olma iradelerinin olduğu görülmekle birlikte, bu konuda ebeveynlere de büyük sorumluluk düşmektedir.

Kaynakça

(İlgili bağlantı: https://www.businessinsider.com/meta-millions-underage-users-open-secret-states-say-2023-11 )