METAVERSE MACERASI

Metaverse ve hukuk metaverse
Okuma Süresi: 2 Dakika

METAVERSE MACERAM BAŞLIYOR

 

Bir teknik eleman olmam nedeni ile halihazırda teknoloji ile fazlaca içli dışlıyım.

 

Metaverse konusunun özellikle son bir yıl içerisinde, Facebook’ un da adını Meta olarak değiştirmesi sonrasında, ağırlığının artması nedeni ile ben de sanal gerçeklik konusunda daha hızlı bilgilenmem ve deneyimlemem gerektiğine karar verdim.

Aslında sanal gerçeklik kavramını yıllarca öncesinden beri biliyorum ve bir takım gelişmeleri de uzaktan takip ediyordum tabi ki.

 

Konunun hızlanması ve benim için de artık maliyet göze alınabilir daha doğrusu benim açımdan yatırım yapılabilir hale gelmesine neden oldu.

 

İlk olarak yeterince güçlü bir oyuncu bilgisayarı ve VR ekipman edindim. Markaları önemli değil fakat çok daha iyileri olmasına rağmen ortalama bir donanım için 26.500 TL harcamam gerekti.

 

Şuanda rapor çalışmalarımdan zaman artırmaya çalışarak kendimce denemeler yaparak kullanıcı deneyimlerimi artırmaya çalışıyorum.

 

Bu teknolojinin benim gibi 40 yaş üstü birinin gündelik hayatı için üretilmediğini en azından benim böyle bir planım olmadığını biliyorum.

 

Ortalama bir donanımın maliyeti, mevcut Internet bağlantı hızları, geçerli protokollerin yetersizliği ve bir sürü nedenden dolayı bu yeni teknolojinin henüz ilk adımlarını test ediyoruz.

 

Bu bizim değil bizden sonraki nesillerin teknolojisi olacak ve onların gündelik hayatlarının bir parçası haline gelecek.

NFT ve Metaverse

 

Kripto paralar, NFT’ ler, avatarlar ile şuanda MetaVerse olarak isimlendirdiğimiz ortamda, belki onlar yeni bir isim vererek yaşamaya başlayacaklar.

 

Metaverse’ de okullara gidip, Metaverse içerisindeki şirketlerde çalışıyor olacaklar.

 

Ben de işte tam bu yüzden Metaverse ile erken tanışanlardan olmak istedim.

 

Oğlumu geleceğe hazırlamak!

 

Çünkü ona fiziki dünyada sunabileceğimden çok daha iyi eğitim şartlarına Metaverse içerisinde, belki de yurtdışında bir üniversiteye, dünyanın dört bir tarafından gelen sanal arkadaşları ile bir sanal gerçeklik sınıfı içerisinde sahip olacak.

 

Peki okullar MetaVerse’ e yakın gelecekte hazır olacak mı?

Metaverse’in hukuku Meta Law hakkındaki yazımızı bağlantıdan okuyabilirsiniz.

İşin güzel tarafı henüz teknolojinin ilk adımları atılıyor olmasına rağmen ilk sanal okul açıldı bile…

Hakkımda ve çalışma alanlarımda daha fazla bilgi almak için www.adlibilisimci.com adresimi ziyaret edebilirsiniz veya sosyal medya (https://twitter.com/berker_kilic, https://www.facebook.com/berker.kilic.7, https://www.instagram.com/berker.kilic.7/, https://www.linkedin.com/in/berker-kilic/ ) aracılığı ile bağlantı kurabilirsiniz.