Samuel Bankman FTX Davası

Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Samuel Bankman-Fried’ı Kripto Varlık Ticaret Platformu FTX Üzerinden Yatırımcıları Dolandırmakla Suçluyor

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, SEC, Samuel Bankman-Fried’ı, CEO’su ve kurucu ortağı olduğu kripto ticaret platformu FTX Trading Ltd.’de (FTX) hisse senedi yatırımcılarını dolandırmaya yönelik bir plan düzenlemekle suçladı. Diğer menkul kıymetler kanunu ihlallerine ve iddia edilen suiistimalle ilgili diğer kurum ve kişilere ilişkin yargılama devam ediyor.

Dava İçeriği

            ABD New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nin yürüttüğü yargılamada uyuşmazlık konusu olayı ve davacının iddialarını şu şekilde özetlemek mümkün: davalı Bankman-Fried, Mayıs 2019’dan Kasım 2022’ye kadar, CEO’su ve kurucu ortağı olduğu kripto varlık alım satım platformu FTX Trading Ltd.’de (“FTX”) hisse senedi yatırımcılarını dolandırmaya yönelik bir plan yürütmüştür. Planı doğrultusunda davalı, yatırımcılarını FTX’in uygun kontrollere ve risk yönetimi önlemlerine sahip olduğuna inandırarak onlardan 1.8 milyar dolardan fazla para toplamıştır.

Bu dönem boyunca Bankman-Fried, kurucusu bulunduğu FTX’in hem yenilikçi ve sorumlu bir kripto varlık platformu olduğunu belirtmiş ve sonucunda yatırımcıların güvenini kazanmış ve dünyanın dört bir yanındaki müşteriler FTX’e milyarlarca dolar yatırım yapmıştır. Ancak Bankman-Fried, başından itibaren müşterilerin varlıklarını hukuka aykırı bir şekilde özel mülkiyetindeki kripto koruma fonu Alameda Research LLC’ye (Alameda) aktarmış ve ardından bu fonları herhangi bir açıklama yapmadan girişim yatırımları, gayrimenkul alımları ve büyük siyasi bağışlar yapmak üzere kullanmıştır.

Nihayet Mayıs 2022’de kripto varlık fiyatlarının düşmesi üzerine Alameda’nın borç verenleri milyarlarca dolarlık kredinin ödenmesini istediğinde FTX müşterilerinin yatırımları bu Alameda’ya aktarılmış olmasına rağmen kredi borcu ödenemedi. Bu noktada daha fazla müşterinin yatırımının Alameda’ya aktarılması kararı verilmesi ise sonun başlangıcı oldu. Bankman-Fried’ın FTX müşteri fonlarını kötüye kullanmaya devam etmesi ve borçların artması üzerine şirket, Kasım 2022 tarihinde iflas başvurusunda bulundu.

Mahkeme tarafından Bankman-Fried’ın dört yıla yakın bir sürede gerçekleştirdiği faaliyetlerin Menkul Kıymetler Kanunu’nun 17(a) bölümü ve Menkul Kıymetler Borsası Kanunu’nun 10(b) bölümüne aykırılık teşkil edip etmediği tartışılmıştır. Yani, Bankman-Fried, menkul kıymet teklifi veya satışında sahtekarlık ve menkul kıymetlerin satın alınması veya satışıyla bağlantılı sahtecilik gerekçeleriyle yargılanmaktadır.

Davacıcının Talepleri

Davacının mahkemeden talepleri ise ilk olarak davalı, davalının çalışanları, temsilcileri, avukatları ve kişisel hizmet yoluyla veya başka bir şekilde onlarla aktif olarak birliktelik veya katılımda bulunan kişiler hakkında kısıtlama kararı verilmesi ve davalının kamu görevinden yasaklanmasıdır. Aynı zamanda davacı, davalının haksız olarak elde ettiği tüm kazançları faiziyle beraber tazmin etmesini ve ek olarak Menkul Kıymetler Kanunu’nun 20(d) Bölümü uyarınca para cezası ödemesini talep etmiştir. Buna ek olarak, kişisel hesapları üzerinden gerçekleştireceği işlemler haricinde Bankman-Fried’ın kendisi tarafından kontrol edilen herhangi bir kuruluş aracılığıyla doğrudan veya dolaylı olarak, kripto varlık menkul kıymetleri de dahil olmak üzere herhangi bir menkul kıymetin ihraç, satın alma, teklif etme veya satışına katılmasının yasaklanması istenmiştir.

Sonuç

Mahkemenin geldiği en son aşamada ise tarafların iddia ve savunmaları ve davalının yakın çevresinin dahil olduğu birçok tanık dinlenmiş ve sonuç olarak jüri, davalı Bankman-Fried’ın suçlu olduğuna karar vermiştir. Ancak henüz mahkemenin nihai kararı açıklanmamış, 2024 yılında açıklanması beklenmektedir.

Verilen karar elbette başta kripto para piyasalarında ticaret platformu kurucuları olmak üzere bu alanda yatırımlar yapan veya bu alana ilgisi bulunan pek çok kişiyi ilgilendirmektedir.

Yazarın “SEC ve Ripple Davası”nı değerlendirdiği yazıyı bağlantıdan okuyabilirsiniz.

15. Sayı’mızdaki “Tokenomics ve Unsurları” yazısını okumak için bağlantıya tıklayınız.