Kripto Varlık Şirketleri Hangi Ülkeleri Tercih Etmekte?

kara para aklama suçu ve kripto paralar Kripto Varlık Şirketleri Hangi Ülkeleri Tercih Etmekte?
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto Varlık Şirketleri Hangi Ülkeleri Tercih Etmekte?

Kripto varlık şirketleri, düzenleyici ortamların elverişli olduğu, vergi avantajlarının sunulduğu ve güçlü yasal korumaların mevcut olduğu ülkeleri tercih etmektedir. Bu ülkeler değerlendirilirken dijital varlıklara ilişkin yasal düzenlemenin varlığı esaslı bir rol oynamaktadır, bu kapsamda Türkiye’nin yeni kripto düzenlemeleri çerçevesinde global düzeydeki potansiyeli artmıştır.

Seyşeller


Seyşeller, gizlilik ve güçlü yasal çerçevesi ile tanınır. Kripto varlık şirketleri, esneklik sağlayan Finansal Hizmetler Otoritesi (FSA) sayesinde avantaj sağlar. Offshore şirketler için sermaye kazancı veya gelir vergisi yoktur, bu da kâr marjını maksimize etmek isteyen kripto varlık şirketleri için çekici kılar. Seyşeller, yüksek düzeyde gizlilik ve hızlı şirket kurulum süreçleri sunar. Binance gibi büyük kripto varlık borsaları, bu avantajlardan dolayı Seyşeller’de faaliyet göstermektedir.

Dubai, BAE

Dubai, DMCC gibi serbest bölgelerde bir kripto merkezi olarak öne çıkmaktadır. BAE, dijital varlıkları denetlemek için Uluslararası Varlık Düzenleme Otoritesi (VARA) gibi kapsamlı düzenleyici çerçeveler sunmaktadır. Dubai, kişisel ve kurumsal gelirler için vergisiz bir ortam sunar. Ancak, yakın zamanda tanıtılan %9’luk kurumlar vergisi bazı şirketleri etkilemektedir​, söz konusu vergisel düzenlemenin ise pek çok istisnası mevcut olup kripto varlık şirketleri bunlardan istifade etmektedir. BAE’nin stratejik konumu, gelişmiş altyapısı ve iş dostu politikaları, kripto varlık şirketleri için ideal bir destinasyon kılmaktadır. Ayrıca, iş kurmak yatırımcılar ve girişimciler için oturma izni sağlayabilir.

Britanya Virgin Adaları (BVI)

BVI, BVI İşletme Şirketi (BVI BC) gibi yapılar sunarak, esneklik ve gizlilik sağlar. Bu yapı, BVI Business Companies Act tarafından düzenlenmektedir. BVI’da kripto varlık şirketleri için gelir, sermaye kazancı veya işlem vergisi yoktur, bu da mali yükümlülükleri minimize etmek isteyen şirketler için önemli bir unsurdur. BVI’ın minimal raporlama gereklilikleri ise kripto varlık şirketlerinin süreçlerinde sağladığı kolaylık sebebiyle tercih edilen bir yargı çevresi olmasına sebebiyet vermiştir.

Cayman Islands

Cayman Islands, finansal hizmetleri destekleyen sunduğu yasal çerçeve ile Kripto varlık şirketleri için güvenlik vaat etmektedir. Cayman Islands şeffaf ve öngörülebilir hukuki düzenlemeler, yatırımcı haklarının güçlü bir şekilde korunması sebebiyle mikro VC’lerin de odak noktası olarak konumlanmaktadır. Gelir, sermaye kazancı veya kurumsal vergiler dahil olmak üzere doğrudan vergiler yoktur, bu da kripto varlık şirketlerinin vergi stratejilerini optimize etmesini sağlar.

Türkiye’nin Potansiyeli

Türkiye, son dönemde kapsamlı kripto düzenlemeleri ile kripto varlık şirketleri için potansiyel bir merkez olma yolunda ilerlemektedir. Yakın zamanda TBMM’ye sunulan yasa teklifi, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının faaliyet gösterebilmeleri için belirli lisans şartlarını yerine getirmelerini öngörmektedir. Başta söz konusu gelişme olmak üzere kripto varlıklar düzleminde Türkiye’nin daha öngörülebilir yasal çerçeveyi teşekkül ettirmesi kripto varlık şirketleri için Türkiye’nin de artık değerlendirilecek ülkeler arasında olması ihtimalini arttırmıştır. İkincil düzenlemeler ile netleşecek olsa da mevcut gelişmeler daha güvenilir bir ekosistemin habercisi olabilecektir. Ne var ki, bunların yanı sıra kripto varlık hizmet sağlayıcılarının dikkate aldığı birçok unsur söz konusu olmakta, bunların başında vergisel yükümlülükler ve menkul kıymetlerin tanımlanması, kapsamı ve ilgili yükümlülükler yer almaktadır. Türkiye’nin bu kapsamda getireceği düzenlemeler BVI ve Seyşeller gibi ülkeler ile aynı düzleme gelmesinde esaslı rol oynayacaktır.

Sonuç

Kripto varlık şirketleri, elverişli vergi rejimleri, güvenilir yasal çerçeveler ve düzenleyici netlik sunan ülkeleri tercih eder. Seyşeller, Dubai, BVI ve Cayman Adaları, vergisel ve hukuki avantajlarının yanı sıra stratejik destekleri nedeniyle öne çıkmaktadır. Son düzenleyici gelişmelerle Türkiye de kripto varlık şirketleri için yükselen bir merkez olma potansiyeli taşımaktadır.

Zeynep ERTEN’in “Birleşik Krallık Kripto Varlık Hizmet Sağlayıcıları’nın AML/CFT Hukuki Düzenlemelerine Tabiiyeti” isimli yazısını bağlantıdan okuyabilirsiniz.

Yazarın 16. Sayı’mızda çıkan “MiCA ve Getirdikleri” isimli yazısını bağlantıdan okuyabilirsiniz.